Λος Άντζελες Λέικερς: Έγινε… θαύμα στο Ντάλας (video)

Πήραν προβάδισμα από το πρώτο 12λεπτο με τρία τρίποντα του Μέτα Ουόρλντ Πις και οι Λος Άντζελες Λέικερς συνέτριψαν με 115-89 τους Ντάλας Μάβερικς στο «American Airlines Center».

Συγκεκριμένα το σκορ έγινε 19-6 από το ξεκίνημα. Ακολούθησε το 36-23 του πρώτου 12λεπτου και το 65-38 στο ημίχρονο. Το παιχνίδι είχε κριθεί ήδη, οπότε οι Λέικερς γνώρισαν πως θα ανέβουν στο 7-7 με την πρώτη εκτός έδρας νίκη τους στο φετινό πρωτάθλημα. Επίσης, οι «μαβς» είχαν συμβιβαστεί με την ήττα και την υποχώρηση στο 7-7.

Από 19 πόντους πέτυχαν οι Κόμπι Μπράιαντ, Αντουάν Τζέιμισον και Ουορλτ Πις. Ο τελευταίος είχε 5/7 τρίποντα, ενώ ο Τζέιμισον μάζεψε 15 ριμπάουντ και σημείωσε double-double από το πρώτο ημίχρονο. Στους 15 πόντους έφτασε ο Ντουάιτ Χάουαρντ, ενώ ο Πάου Γκασόλ «έγραψε» 13, αφού δέχθηκε παρατηρήσεις από τον Μάικ Ντ’ Αντόνι για το… σουτ του, πριν αρχίσει ο αγώνας. Ακολούθησαν οι Τζόντι Μικς με 11, Ντάριους Μόρις με 7, Ντέβιν Έμπανκς με 5, Κρις Ντουχόν με 4, Τζόρνταν Χιλ με 2, Ερλ Κλαρκ με έναν, ενώ οι Ντάριους Τζόνσον-Όντομ και Ρόμπερτ Σάκρε χρησιμοποιήθηκαν, αλλά δεν σκόραραν.

Από την άλλη ξεχώρισαν τα 0/5 τρίποντα του Ο Τζέι Μέιο (13 πόντους), που ήταν πρώτος στη σχετική κατάταξη του NBA. Με 16 πόντους ηγήθηκε παραγωγικά ο Βινς Κάρτερ, στους 15 έφτασε ο Τζέι Κρόντερ, στους 10 ο Σον Μάριον, στους 8 ο Ροντρίγκ Μπομπουά, στους 7 ο Μπέρναρντ Τζέιμς, στους 6 οι Νταχντέι Τζόουνς και Μπράνταν Ράιτ, στους 4 ο Κρις Κέιμαν και στους 2 ο Ντομινίκ Τζόουνς. Τέλος, ο Τρόι Μέρφι ξεπέρασε τραυματισμό και αγωνίστηκε για 14:21, αλλά έμεινε στα 0/2 σουτ.

Αποχαιρετιστήριο Eurojackpot πάρτι στη Μαρίνα Σάττι
Λευτέρης Πετρούνιας: Ραντεβού με την Ιστορία για τον «άρχοντα των κρίκων» - Ώρα τελικού στο Ρίμινι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»