Κλίβελαντ Καβαλίερς: Με εγγύηση Άντερσον Βαρεχάο (videos)

Οι Ουάσινγκτον Ουίζαρντς πρόβαλαν σθεναρή αντίσταση, αλλά υπέκυψαν στους Κλίβελαντ Καβαλίερς, οι οποίοι κέρδισαν με 94-84 τον πρώτο αγώνα του φετινού πρωταθλήματος του NBA.

Οι «μάγοι» πήραν προβάδισμα στα πρώτα λεπτά, αλλά απώλεσαν γρήγορα την επαφή με το σκορ. Φάνηκαν αρχικά αδύναμοι χωρίς τους Τζον Ουόλ, Κέβιν Σεραφέν και Νενέ, αλλά βρήκαν τον τρόπο να προηγηθούν με 76-74, 8:11 πριν από λήξη της αναμέτρησης με τρίποντο του Τζανίρο Πάργκο. Στη συνέχεια οι Ντίον Ουέιτερς, Κάιρι Έρβινγκ και Τριστάν Τόμπσον απέδειξαν πως σωστά τους εμπιστεύεται ο Μπάιρον Σκοτ, παρά τη νεαρή τους ηλικία, «καθαρίζοντας» τον αγώνα.

Στο δεύτερο και στο τρίτο 12λεπτο οι «καβς» διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού έχοντας διψήφια διαφορά για το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα. Άλλωστε ο Άντερσον Βαρεχάο βρέθηκε σε τρομερή βραδιά. Ο Βραζιλιάνος σέντερ ολοκλήρωσε το ματς με… 23 ριμπάουντ (σ.σ. ρεκόρ καριέρας), 9 ασίστ και 9 πόντους.

Ακόμα, ο Έρβινγκ είχε 29 πόντους. Ακολούθησαν οι Ουέιτερς με 17, Τόμπσον με 12 συν 10 ριμπάουντ, ενώ ο Ντάνιελ Γκίμπσον πέτυχε 10 πόντους. Στους 4 έμεινε ο Αλόνζο Γκι, που είχε 2/9 σουτ σαν βασικό «4άρι».

Από την άλλη, ο Τζόρνταν Κρόφορντ πέτυχε 11 πόντους και ο Εμέκα Οκαφόρ 10. Εννέα «έγραψαν» οι Τρέβορ Αρίζα και Μαρτέλ Ουέμπστερ, στους 8 με 2/8 σουτ περιορίστηκε ο Μπράντλι Μπιλ.

O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!