Γερμανία-Σενεγάλη 89-78: Με οδηγό τον Σρέντερ (photos+video)

Παγκόσμιο Κύπελλο Μπάσκετ 2019Η Γερμανία ανέβασε στροφές στο φινάλε και επικράτησε 89-78 της Σενεγάλης.

Ανταγωνιστική αποδείχτηκε η Σενεγάλη για περίπου τρία δεκάλεπτα, αλλά η Γερμανία στο τέλος έδειξε την ποιότητά και ο Ντένις Σρέντερ κατάφερε να την οδηγήσει στη νίκη. Πλέον η «νασιονάλμανσαφτ» πήρε το προβάδισμα στους κατάταξης για τις θέσεις 17-32.

Η Γερμανία μπήκαν κάπως χαλαρά στο παιχνίδι, αλλά βρήκαν ρυθμό και στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά 14-11. Ο Φόικτμαν έκανε με τρίποντο το 24-16 στο 12'30" όμως οι Σενεγαλέζοι αντέδρασαν και με τους ΕνΝτούρ και Φαγιέ πήραν το προβάδισμα στο τέλος του ημιχρόνου με 36-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο τα «πάντσερ» με σερί 30-23, έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο 66-60. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί έδειξαν τη δέουσα σοβαρότητα και έφτασαν στη νίκη με 89-78.

Εκεί κρίθηκε

Η Γερμανία ήταν καλύτερη και όταν το… πίστεψε στο δεύτερο μισό του αγώνα, και με πρώτο βιολί τον Σρέντερ, έπαιξε σοβαρά και «καθάρισε» το ματς.

O MVP

Ο Ντένις Σρέντερ έκανε τα πάντα σήμερα για τη Γερμανία. Με 24 πόντους, 6 ριμπάουντ και 12 ασίστ οδήγησε τα «πάντσερ» σε μια άνετη νίκη.

Germany v Senegal - Highlights - FIBA Basketball World Cup 2019

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: «Νάτοι, νάτοι οι Πρωταθλητές» - Η ατμόσφαιρα στην «OPAP Arena» κι η αποθέωση
Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι: Εκτός Χουάντσο και Μπάλντγουιν
Volley League: Μία αγωνιστική κεκλεισμένων των θυρών στον Ολυμπιακό από τη ΔΕΑΒ