Ερυθρός Αστέρας-Μπάγερν Μονάχου 78-72: Με «σφραγίδα» Βιλντόσα

Ο Ερυθρός Αστέρας επικράτησε (78-72) της Μπάγερν Μονάχου με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Λούκα Βιλντόσα που τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ

Με πρωταγωνιστή τον Λούκα Βιλντόσα ο Ερυθρός Αστέρας επιβλήθηκε (78-72) της Μπάγερν Μονάχου για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο γκαρντ της Σερβικής ομάδας τελείωσε τον αγώνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 6 ασίστ σε 28 λεπτά συμμετοχής. Την ίδια στιγμή οι Γερμανοί συμπλήρωσαν πέντε αγώνες χωρίς νίκη.

Την ίδια στιγμή ο Νεμάνια Νέντοβιτς που επανήλθε σημείωσε 11 πόντους (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές) και ο Μπεν Μπέντιλ άλλους 12.

Οι Σέρβοι από το ξεκίνημα είχαν το προβάδισμα με τους Μπέντιλ, Μάρτιν και Ντόμπριτς (23-8 στο 7') να δίνουν λύσεις. Εκεί την «μπάγκέτα» πήρε ο Λούκα Βιλντόσα που έδωσε μοναδική παράσταση. Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 11-28 πέρασαν μπροστά (34-36) πριν κλείσει το ημίχρονο με τον Ερυθρό Αστέρα να είναι μπροστά με το «εύθραυστο» 44-43 (στο 20’).

Το δίδυμο Βιλντόσα-Μπέντιλ ανέβασε στην επανάληψη κατακόρυφα την απόδοση του και ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +8 (65-57 στο 30'). Στην τελευταία περίοδο οι Γερμανοί δεν μπόρεσαν να αντιδράσουν και γνώρισαν την πέμπτη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ράντοβιτς, Βίλιους, Χάλικο.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-17, 44-43, 65-57, 78-72.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Γιοβάνοβιτς): Χόλαντ 2, Βιλντόσα 20 (1/6 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 6/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λαζάρεβιτς 4, Μίτροβιτς 2, Λάζιτς, Μάρτιν 9 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ντόμπριτς 12 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα), Ιβάνοβιτς, Νέντοβιτς 11 (2/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/4 βολές), Μάρκοβιτς, Πετρούσεβ 6, Μπέντιλ 12 (2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ-Μπαμπ 6 (2/6 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Γουόλντεν 6 (1), Γουίνστον 18 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 7/8 βολές), Μπόνγκα, Γιάραμαζ 4, Λούτζιτς 12 (3/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/3 βολές), Ομπστ, Τσίπσερ 6 (2), Βίμπεργκ, Χάρις 10 (2/2 δίποντα, 6/7 βολές), Ρούμπιτ 8 (2/7 δίποντα, 4/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γκιλέσπι 2.

Ο Γουόρνικ δικαιώνει Παναθηναϊκό και Αταμάν για τα σοβαρά διαιτητικά λάθη στο Game1 με τη Μακάμπι
Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι και τη Μαρία Σάκκαρη
Με... Super Χίροου το Μαϊάμι «λύγισε» τους Σέλτικς κι έκανε το break στη Βοστώνη
Παναθηναϊκός AKTOR – Μακάμπι Τελ Αβίβ: «Τελικός» για την ισοφάριση στο ΟΑΚΑ - Η ώρα και το κανάλι