Ερυθρός Αστέρας-Αρμάνι Μιλάνο 57-63: Με «σφραγίδα» Ντιλέινι!

Η Αρμάνι επικράτησε (63-57) του Ερυθρού Αστέρα στο Βελιγράδι με πρωταγωνιστή τον Μάλκολμ Ντιλέινι

Δια χειρός Μάλκολμ Ντιλέινι η Αρμάνι πέρασε νικηφόρα (63-57) από τον Ερυθρό Αστέρα και μετράει πλέον 15 νίκες και 6 ήττες στην 24η αγωνιστική της EuroLeague.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα πέτυχε επτά πόντους στην πρώτη περίοδο και δυσκολεύθηκε πολύ απέναντι στη μαχητικότητα και το πείσμα των γηπεδούχων, δικαίωσε ωστόσο τα προγνωστικά και συνεχίζει με στόχο μία θέση στην πρώτη τετράδα ππου δίνει και πλεονέκτημα στα playoffs.

Ο Μάλκολμ Ντιλέινι με 18 και ο Μπεν Μπέντιλ με 12 πόντους ήταν οι πρωταγωνιστές της Ιταλικής ομάδας, ενώ 13 πόντους πέτυχε ο Νίκολα Κάλινιτς που αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές και ο Όστιν Χόλινς.

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης το θέαμα ήταν «φτωχό» και αποτυπώνεται στο 8-7 (στο 10’) με το οποίο βρέθηκαν μπροστά οι Σέρβοι. Το σκορ έμεινε χαμηλά και στη συνέχεια, με την Αρμάνι να χτίζει ένα μικρό προβάδισμα (23-26) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, με τον Ντόμπριτς να σκοράρει από τα 6.75 «γράφοντας» το 54-58 στο 37', οι γηπεδούχοι θέλησαν να επιστρέψουν διεκδικώντας τη νίκη, αλλά ο Μάλκολμ Ντιλέινι με δίποντο «έγραψε» το 56-63 στο 38’ «κλειδώνοντας» τη νίκη για την Ιταλική ομάδα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λάτισεβς, Μόγκουλκοτς, Κορτές.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 8-7, 23-26, 44-50, 57-63.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Γουόλτερς 5 (1/6 σουτ, 5 ριμπάουντ), Νταβίντοβατς 2, Μίτροβιτς 5, Λάζιτς 1, Κάλινιτς 13 (2/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Ντόμπριτς 9 (1), Χόλινς 13 (3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), Ιβάνοβιτς 4, Μάρκοβιτς 1, Γουάιτ, Κούζμιτς 4, Τσίρμπες.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Μέλι 4 (2/9 σουτ, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ροντρίγκεθ 2 (1/6 σουτ, 4 ασίστ), Ταρζούσκι, Ρίτσι 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Μπιλίγκα, Χολ 9 (1), Ντιλέινι 18 (3/5 δίποντα, 4/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Ντάνιελς, Αλβίτι, Χάινς 8 (4/7 δίποντα), Μπέντιλ 12 (3/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ντατόμε.

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε ΠΑΟΚ - Μπριζ, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός και Στέφανο Τσιτσιπά
Ραντεβού με την ιστορία έχουν ο ΠΑΟΚ στην Τούμπα και ο Ολυμπιακός στην Πόλη!
Elite League: Νίκες για Μίλωνα, Ηρακλή και Ψυχικό