Βαλένθια - Φενέρμπαχτσε 66-52: Νίκησε μέσα από την άμυνα της

Η Βαλένθια επικράτησε 66-52 της Φενέρμπαχτσε και συνεχίζει να ελπίζει για πρόκριση στην οκτάδα

«Ζωντανό» το όνειρο των πλέι οφ κράτησε η Βαλένθια, η οποία ισοβαθμεί πλέον με Μπασκόνια και Ζαλγκίρις στην ένατη θέση (ρεκόρ 15-14), απέχοντας μία νίκη από τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης και την οκτάδα της Euroleague.

Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν με 66-52 της Φενερμπαχτσέ στη «Fonteta», για την 29η αγωνιστική της διοργάνωσης, υποχρεώνοντας την τουρκική ομάδα στη 12η ήττα και στερώντας της το όνειρο της τετράδας.

Η άμυνα σε πρώτη και τέταρτη περίοδο, όταν περιόρισε τη Φενέρ σε 8 και 13 πόντους, αντίστοιχα, έκανε τη διαφορά για τη Βαλένθια, η οποία εξασφάλισε γρήγορα μία διαφορά και με εξαίρεση την τρίτη περίοδο δεν αισθάνθηκε την... ανάσα των φιλοξενούμενων.

Κορυφαίος των νικητών ο Σαμ Βαν Ρόσομ με 17 πόντους, ενώ από τη Φενέρ, που μέτρησε μόλις 3/23 τρίποντα, ξεχώρισε ο Γιαν Βέσελι με 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 37-28, 45-39, 66-52

Εργκίν Αταμάν: «Έφυγε» από τη ζωή ο πατέρας του - Η ανακοίνωση της ΚΑΕ Παναθηναϊκός AKTOR
EOKAN: «Καμία ενημέρωση για θετικό δείγμα ποδοσφαιριστή της Εθνικής Ελλάδας»
Σούπερ προσφορά* από το Pamestoixima.gr για τους αγώνες του Ολυμπιακού και του ΠΑΟΚ