Μπαρτσελόνα - Αρμάνι 87-71: Γκάζωσαν στο φινάλε οι Καταλανοί

Τρομερό παιχνίδι έγινε στη Βαρκελώνη, με τη Μπαρτσελόνα να πατάει γκάζι στο φινάλε και να διαλύει την Αρμάνι με 87-71.

Επίδειξη δύναμης έκανε η Μπαρτσελόνα στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στην Αρμάνι, και με ένα σερί 21-0, έφτασε στη νίκη με 87-71. Κορυφαίος ήταν ο Ντέιβις με 21 πόντους, ενώ ο Νικ Καλάθης μοίρασε 14 ασίστ.

Το παιχνίδι είχε πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, με τους Καταλανούς να ξεκινούν με ένα 11-0 στο πρώτο τρίλεπτο. Στη συνέχεια οι Ιταλοί βρήκαν τον δρόμο για το καλάθι και το δεκάλεπτο έληξε 23-15. Μετά τα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου, η ομάδα του Ετόρε Μεσίνα ξύπνησε και έτρεξε ένα εντυπωσιακό επιμέρους 23-10, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 43-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι μετατράπηκε σε ντέρμπι για γερά νεύρα με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο προβάδισμα. Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα ήταν αυτή που πήγε με βραχεία κεφαλή στο τέλος της περιόδου χάρη σε καλάθι του Ταρζέφσκι στην εκπνοή (60-61).

Στην τέταρτη περίοδο η ιταλική ομάδα κατάφερε να έχει τα ηνία του αγώνα και ανέβασε την διαφορά στους εφτά πόντους (60-67) με τρίποντο του Ντιλέινι, κάνοντας ένα σερί 6-0. Η ομάδα του Γιασικεβίτσιους από το 64-69 έτρεξε ένα σερί 21-0 και έφτασε άνετα στη νίκη, με 87-71.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 43-39, 60-61, 87-71.