ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Ζαλγκίρις Κάουνας 85-82: Με «βόμβα» Τζέιμς στην παράταση! (video+photos)

Ο Μάικ Τζέιμς με buzzer beater έξω από τα 6,75μ. «σκότωσε» τη Ζαλγκίρις του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κι έδωσε νίκη 85-82 στην ΤΣΣΚΑ του Δημήτρη Ιτούδη.

Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τα βρήκε όχι απλά… σκούρα, αλλά μπαστούνια κόντρα στη Ζαλγκίρις Κάουνας. Οι Λιθουανοί έκαναν ένα εξαιρετικό παιχνίδι, με μπροστάρηδες τους Ουόλκαπ και Λεκαβίτσιους, και απείλησαν με ακόμα μια ήττα μέσα στη Ρωσία την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους τα έκανε όλα σωστά, αλλά δεν μπόρεσε στο τελευταίο λεπτό της παράτασης να σταματήσει τον Μάικ Τζέιμς.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού ολοκληρώθηκε 69-69 μετά από άστοχη δική του προσπάθεια και στον έξτρα χρόνο ο Αμερικανός το πήρε… προσωπικά. Ειδικότερα στο τελευταίο λεπτό είχε 10 πόντους, με τρία σερί «μεγάλα» σουτ και φυσικά το… μεγαλύτερο στο φινάλε. Με το σκορ στο 82-82, ο Τζέιμς πήρε τη μπάλα και τη… μπουμπούνισε από το τρίποντο, για να δώσει μεγάλη νίκη 85-82 στην «αρκούδα» και να την οδηγήσει στο 7-5 μετά από 12 αγωνιστικές στη φετινή Euroleague…

Δείτε το φωτορεπορτάζ, τα στατιστικά και το μεγάλο σουτ του Τζέιμς στο φινάλε

Κριστιάνο Ρονάλντο: Μια εντυπωσιακή Ferrari είναι το νέο super car στη μεγάλη συλλογή του (photo)