Βιλερμπάν-ΤΣΣΚΑ 67-66: «Βόμβα» με «δράστη» τον Τέιλορ (video+photos)

Η Βιλερμπάν με τρίποντο του Τέιλορ έκανε την έκπληξη και επικράτησε 67-66 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας εντός έδρας

Η Βιλερμπάν πέτυχε την τέταρτη νίκη της εντός έδρας επί της ΤΣΣΚΑ και έδειξε ότι στην Γαλλία είναι μία... άλλη ομάδα σε σχέση με αυτήν που παίζει στα εντός. Η ρωσική ομάδα κατάλαβε ότι δεν έχει εύκολη αποστολή από την αρχή, όταν η Βιλερμπάν μετέτρεψε το 12-17 του πρώτου δεκαλέπτου σε 33-30 στο ημίχρονο. Ο αγώνας ήταν ντέρμπι, με την ΤΣΣΚΑ να προηγείται με 62-66, ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Η Βιλερμπάν όμως δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, μείωσε σε 64-66 με δύο βολές του Λομάζ και με τρίποντο του Τέιλορ προηγήθηκε με 67-66, 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Ο Μάικ Τζέιμς πήρε την τελευταία επίθεση αλλά αστόχησε στην εκπνοή με την Βιλερμπάν να πανηγυρίζει μία τεράστια νίκη. Κορυφαίοι από τους νικητές οι Λομάζ με 15 πόντους, Τέιλορ με 14 πόντους ενώ από τους ηττημένους ο Τζέιμς είχε 14 πόντους, ο Στρέλνιεκς 11 πόντους.