Χίμκι-Ζαλγκίρις Κάουνας 74-64: Έκανε σερί και επέστρεψε στις νίκες (photos)

Η Χίμκι παίζοντας εξαιρετικό μπάσκετ στο τέταρτο δεκάλεπτο επικράτησε με 74-64 της Ζαλγκίρις Κάουνας και επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες

Σε καμία περίπτωση ο Ρίμας Κουρτινάιτις δεν θα ήθελε να δει την ομάδα του να χάνει και άλλο ματς στην έδρα της και οι παίκτες της Χίμκι του έκαναν το χατίρι παίρνοντας τη νίκη με 74-64 κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας για την 21η αγωνιστική της Euroleague. Για τους Λιθουανούς αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα μετά από αυτή κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο στην Ιταλία.

Οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους είχαν για τρία δεκάλεπτα το πάνω χέρι και μάλιστα προηγήθηκαν με 56-47 στο 30΄, όμως στο τέταρτο δεκάλεπτο έπαθαν «μπλακ άουτ». Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η ρωσική ομάδα και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 27-8 πήρε τελικά τη νίκη. Μάλιστα οι Λιθουανοί προηγήθηκαν με 71-68 με τρίποντο του Γκριγκόνις στο 35΄ για να κάνει ένα σερί 12-0 η Χίμκι και να κάνει το 71-61 στο 39΄παίρνοντας τη νίκη.