Μπάγερν Μονάχου-Ζαλγκίρις Κάουνας 88-84: «Καθάρισε» ο Ουίλιαμς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντέρικ Ουίλιαμς η Μπάγερν Μονάχου πήρε τη νίκη με 88-84 κόντρα στην Ζαλγκίρις Κάουνας.

H Mπάγερν Μονάχου μπήκε καλύτερα στο ματς και με καλάθι του Ραντόσεβιτς έκανε το 13-8 στο 8ο λεπτό του παιχνιδιού. Οι Γερμανοί συνέχισαν να παίζουν εξαιρετικό μπάσκετ και να περιορίζουν τους αντιπάλους τους σε όλους τους τομείς και με έναν εξαιρετικό Ντέρικ Ουίλιαμς έκαναν το 22-12 στο 12΄.

Η διαφορά μάλιστα πήγε στο +12 (35-13 στο 16΄) με «βόμβα» του Αμερικάνου φόργουορντ, ο οποίος πέτυχε 14 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 46-38. Η Ζαλγκίρις μπήκε πολύ καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και κάνοντας την άμυνα της πιο σκληρή πέρασε μπροστά στο σκορ με 52-50 με καλάθι του Βέστερμαν στο 26΄.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και η Μπάγερν έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 63-61. Μπάγερν Μονάχου και Ζαλγκίρις συνέχισαν να δίνουν μάχη με τον Ντέιβις στο 38ο λεπτό να μειώνει σε 76-74. Ο Λούσιτς με δίποντο έκανε το 81-76 στο 38΄. Ο Βέστερμαν όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με τρίποντο μείωσε σε 83-81 32΄΄ πριν από το τέλος του ματς. Ο Ντζέντοβιτς έκανε το 85-81 για να μειώσει και πάλι ο Μιλάκνις. Όμως η Μπάγερν κράτησε το σκορ και πήρε τελικά τη νίκη.

Βέροια: Ο Πρόδρομος Κουτσούκης ενεπλάκη σε τροχαίο δυστύχημα