Γκραν Κανάρια-Μπαρτσελόνα 87-86: Ιστορικό «μπαμ» με ανατροπή-θρίλερ! (photos)

Την πρώτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πέτυχε η Γκραν Κανάρια που λύγισε στο φιναλε την Μπαρτσελόνα γράφοντας ιστορία

Έκανε σεφτέ η Γκραν Κανάρια στην Ευρωλίγκα καθώς επικράτησε στον ισπανικό εμφύλιο 87-86 της Μπαρτσελόνα έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι που κρίθηκε στο τέλος.

Η Μπαρτσελόνα ανέβασε ρυθμό στην τρίτη περίοδο και μπήκε με προβάδισμα στην τελευταία στροφή σε μια δυνατή έδρα και κόντρα σε μια ανταγωνιστική ομάδα.

Το +5 με το οποίο εκκίνησε η «Μπάρτσα» στο τέταρτο δεκάλεπτο της έδωσε τον «αέρα» να διαχειριστεί την κατάσταση και να βρει τις λύσεις επιθετικά.

Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν την αντεπίθεσή τους στο φινάλε, μείωσαν στον ένα πόντο με 1'39'' να απομένει και πέρασαν μπροστά 85-84 με τον Έβανς στο τελευταίο λεπτό.

Εκεί το ματς έγινε ροντέο, δόθηκε αντιαθλητικό φάουλ και οι «μπλαουγκράνα» με 2/3 βολές ξαναπήραν το προβάδισμα (85-56). Ακολούθησαν δύο τρίποντα που βρήκαν σίδερο -από Έβανς και Σίγκλεντον- με την Γκραν Κανάρια να περνά μπροστά 87-86 3,6'' με 2/2 βολές του Χάνα.

Στην τελευταία επίθεση η Μπαρτσελόνα δεν «σκόραρε» και η Γκραν Κανάρια πήρε μια ιστορική νίκη στο πρώτο της εντός έδρας στη διοργάνωση.

ΑΕΚ – Παναθηναϊκός: Οι ενδεκάδες του ντέρμπι της Super League - Βασικός ο Αραούχο, εκτός o Μπερνάρ
Λαμία-ΠΑΟΚ 1-1: Πισωγύρισμα και ο τίτλος απομακρύνεται
Ιστιοπλοΐα: Διεκδικούν πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες οι Β. Κοκκαλάνης, Λ. Τσορτανίδης
Ρόμα: Πήρε το «πράσινο φως» για να ξεκινήσει αθλητική δραστηριότητα ξανά ο Εντικά