Eurobasket 2022: Live Chat Ελλάδα-Ιταλία 85-81 (τελικό)

Eurobasket 2022:  Δεύτερη «αποστολή» για την Εθνική μας ομάδα στο Μιλάνο κόντρα στην οικοδέσποινα Ιταλία!

Για το 2/2 στοχεύει η Εθνική ομάδα κόντρα στην Ιταλία μετά τη νικηφόρα πρεμιέρα κόντρα στην Κροατία παρά τις απουσίες.

Στο σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη θα βρίσκεται ο Γιώργος Παπαγιάννης με την Ελλάδα να έχει 11 πάικτες διαθέσιμους για το αποψινό ματς, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο θα παραμείνει εκτός.

Οι «ατζούρι» μπορεί να υστερούν σε μέγεθος και εμπειρία αντί των Κροατών, αλλά είναι μια επικίνδυνη ομάδα, που θα έχει και το κοινό του «Mediolanum Forum» στο πλευρό της σε έναν αγώνα που έχει γίνει sold out από καιρό.

Οι Ιταλοί ξεκίνησαν εξίσου με νίκη στον θεσμό, αφού επικράτησαν άνετα με 83-62 της Εσθονίας Ο Τζαμάρκο Ποτζέκο δε θα έχει στη διάθεσή του τον Ντανίλο Γκαλινάρι, ο οποίος υπέστη ρήξη χιαστού και δεν χάνει απλώς το Ευρωμπάσκετ, αλλά όλη την προσεχή σεζόν στο ΝΒΑ με τους Σέλτικς! Το ρόλο του ηγέτη στην επίθεση έχει αναλάβει ο άσος των Τζαζ, Σιμόνε Φοντέκιο.

Διαιτητές του αγώνα θα είναι οι Γιοάν Ροσό (Γαλλία), Λουίς Καστίγιο (Ισπανία) και Ράντομιρ Βοΐνοβιτς (Μαυροβούνιο). Οι δύο πρώτοι είχαν διευθύνει το χθεσινό Ελλάδα-Κροατία.

Παρακολουθήστε λεπτό προς λεπτό τη δεύτερη αναμέτρηση της Ελλάδας στο Eurobasket κόντρα στην Ιταλία: