Ευρωμπάσκετ 2017: «Βόμβα» από Φινλανδία, νίκησε τη Γαλλία!

Η Φινλανδία πήρε συγκλονιστική νίκη με 86-84 στην παράταση επί της Γαλλίας στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ 2017

Τεράστια έκπληξη έκαναν οι οικοδεσπότες του A' Ομίλου στον οποίο βρίσκεται και η εθνική μας ομάδα. Η Φινλανδία έριξε στο «καναβάτσο» τη Γαλλία στην παράταση με 86-84.

Ο Ουίλσον ήταν κομβικός για τους Φινλανδούς καθώς σημείωσε τα κρίσιμα καλάθια: Αυτό με το οποίο το παιχνίδι πήγε στην παράταση καθώς και το νικητήριο σουτ.

Αυτός, πάντως, που έβγαλε μάτια ήταν ο 20χρονος άσος των Μπουλς, Μαρκάνεν που σημείωσε 22 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ μέχρι να αναλάβει δράση ο Ουίλσον.

Που κρίθηκε το ματς; Στην αδυναμία των Γάλλων να κρατήσουν μια διαφορά εννέα πόντων πέντε λεπτά πριν το τέλος και στα 23 λάθη στα οποία υπέπεσαν. Οι Φινλανδοί με αντεπίθεση και τρίποντα των Μαρκάνεν και Σαλίν ισοφάρισαν σε 70-70. Ο Φουρνιέ έδωσε προβάδισμα, όμως ο Ουίλσον με ατομική ενέργεια έστειλε το ματς στην παράταση με τον Ντε Κολό να αστοχεί στην τελευταία επίθεση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Φινλανδία βρέθηκε στο +3, όμως, ο Φουρνιέ με τρίποντο έκανε το 84-84 26'' πριν το τέλος. Ο Ούιλσον πήρε πάνω την κατάσταση  κάνοντας το 86-84 με τον Ντε Κολό να τα κάνει μαντάρα έχοντας 5'' για τη λήξη του ματς.

Δεκάλεπτα: 15-23, 33-32, 53-49, 72-72, (πρτ.) 84-86

ΓΑΛΛΙΑ (Κολέ): Σεραφέν, Ερτέλ 10(2), Λοβέρν 4, Φουρνιέ 25(2), Ντε Κολό 21, Ντιό 9(1), Βέστερμαν 2, Πουαριέ, Λαμπεϊρί 6, Τουπάν, Τζάκσον 7(1).

ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ (Ντέτμαν): Κοϊβίστο 8(2), Χαφ 6, Λι 4, Σαλίν 14(1), Κότι 14, Κόπονεν 4, Νούτινεν 2, Ράνικο, Μάρκανεν 22(2), Ουίλσον 12(1), Μέρφι.

Formula 1: Σκέψεις για αλλαγή στη βαθμολόγηση