Κολοσσός Ρόδου-ΠΑΟΚ 69-60: Ανώτερος, «κλείδωσε» την 3η θέση

Ακόμα μία νίκη πέτυχε ο Κολοσσός κόντρα στον ΠΑΟΚ στην 25η αγωνιστική της Basket League κλειδώνοντας πλέον κι επίσημα την τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα

Αυτή η νίκη ήταν η πέμπτη συνεχόμενη για τον Κολοσσό, φτάνοντας στο 15-8, ενώ ο ΠΑΟΚ υποχώρησε στο 9-14, ψαλιδίζοντας τις ελπίδες του για την είσοδο στα πλέι οφ και μέσα από ακόμα ένα παιχνίδι με πολύ κακή εμφάνιση.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Φλόιντ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ακολούθησαν οι Μίλερ και Μομίροφ με 13 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ για τον ΠΑΟΚ, που είχε 6/24 τρίποντα και 17 λάθη, ο Λοβ ήταν ο μοναδικός διψήφιος με 21 πόντους.

Ο αγώνας

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα στη Ρόδο σε ένα κλειστό ματς. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια μέχρι τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με τις δυο ομάδες να μην έχουν συνέπεια με το καλάθι για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο στο +3 υπέρ των «ασπρόμαυρων» και το 9-12 μετά από καλάθι του Λοβ.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εκείνη που έβαλε σε μπελάδες τους φιλοξενούμενους, αφού οι 22 πόντους που δέχτηκαν δεν απαντήθηκαν με τον ΠΑΟΚ να πετυχαίνει 14. Στο 11’ ο Ρένφρο αύξησε κι άλλο τη διαφορά για το 9-14, ωστόσο ο Μαργαρίτης ευστόχησε για τρεις και έσβησε το ισχνό προβάδισμα του «Δικεφάλου». Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι περίπου 5’ πριν το ημίχρονο στη Ρόδο, εκεί όπου ο Κολοσσός κατάφερε να ξεφύγει με +5 (31-26) και να πάει στα αποδυτήρια έχοντας το μομέντουμ.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Καντζούρη με φόρα από το πρώτο μισό έφτασαν τη διαφορά στο +9 με τον Μομίροφ ενώ ο Τιλί έφερε για πρώτη φορά σε διψήφιο επίπεδο τη διαφορά για το +10 των γηπεδούχων (41-31). Λοβ και Τολιόπουλος προσπάθησαν να μειώσουν, ωστόσο ο Μίλερ με νέο τρίποντο διαμόρφωσε το 50-42 στο 30ο λεπτό της αναμέτρησης.

Με φόρα στο τέταρτο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μαργαρίτη οι γηπεδούχοι πήγαν στο +11 (55-44), με τον Λοβ να παλεύει μόνος του και να μειώνει στο -5 (55-50), στο 35’. Ο ρυθμός του ματς έπεσε, με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μένει κοντά (59-55), μέχρι το 37’ όμως ο Φλόιντ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη για το +8 (63-55), με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη με το τελικό 69-60.

Τα δεκάλεπτα: 9-12, 31-26, 50-42, 69-60