Λαύριο-Προμηθέας 90-82: Σπουδαία νίκη «χάλασε» την επιστροφή Γιατρά

Βasket League: Με επιθετική πολυφωνία το Λαύριο «χάλασε» την επιστροφή του Μάκη Γιατρά στον πάγκο του Προμηθέα στην 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος

Το Λαύριο με «όπλο» την άμυνά του στα τελευταία λεπτά το Λαύριο επικράτησε 90-82 του Προμηθέα, στην επιστροφή του Γιατρά στον πάγκο, βάζοντας και τέλος στο σερί των τεσσάρων ηττών.

Στο 8-14 στη Stoiximan Basket League η ομάδα του Σάββα Καμπερίδη, ενώ από την άλλη οι Πατρινοί υποχώρησαν στο 11-9 και κινδυνεύουν να μείνουν εκτός τετράδας.

Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ήταν ο Βον με 21 πόντους, με τους Μουράτο και Νικολαΐδη να είχαν από 17π. ο καθένας και τον πρώτο να μοιράζει και 11 ασίστ.

Από το σύνολο του Γιατρά, ξεχώρισαν οι Άντριτς και Φράνκαμπ με 19π. και 18π. αντίστοιχα.

Ο αγώνας

Το Λαύριο μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι προηγήθηκε 12-4 στα πρώτα τρία λεπτά, με τον Προμηθέα στη συνέχεια να κάνει σερί 10-0 για το προβάδισμά του (12-14). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-25.

Βον και Κακλαμανάκης ήταν οι κύριες απειλές, την ώρα που ο Τανούλης για τον Προμηθέα συνέχισε για δεύτερο σερί ματς τις πολύ καλές του εμφανίσεις. Το ντέρμπι συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το προβάδισμα να αλλάζει πολλές φορές χέρια με το σκορ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου να ήταν στην ισοπαλία (45-45).

Το Λαύριο μετά την ανάπαυλα συνέχισε να ανεβάζει ρυθμούς για το +5 (52-47). Με back to back τρίποντα οι Αχαιοί ανέκτησαν έδαφος και με Γιάννη Αγραβάνη και Άντριτς από την περιφέρεια έστειλαν τη διαφορά στο +6 (54-60), στο 27’. Ο Βον απάντησε για την ομάδα του Καμπερίδη με τον Σίμπσον να δίνει ισχνό προβάδισμα τριών πόντων στην εκπνοή (60-63).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Προμηθέας διατηρούσε τη μικρη διαφορά με το 69-71 μέχρι το 34’. Έκτοτε το επιθετικό ξέσπασμα του Λαυρίου με σερί 6-0 τους έφερε μπροστά με 75-71 στο 36’. Με όπλο την άμυνα οι γηπεδούχοι πήγαν στο +8 (81-73), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 90-82.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 45-45, 60-63, 90-82

Δείτε εδώ τα στατιστικά του αγώνα

Euroleague: Διπλά τετράδας για Ολυμπιακό, Μονακό, Μπαρτσελόνα - Τελικός για Παναθηναϊκό AKTOR
Euroleague: "Διπλό" τετράδας στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός
ΠΑΟΚ: Δύσκολα προλαβαίνει Παναθηναϊκό ο Μπάμπα