Κολοσσός Ρόδου-Ιωνικός, 88-81: Ανέβασε στροφές στο τέταρτο δεκάλεπτο και πήρε το ντέρμπι

Κολοσσός Ρόδου-Ιωνικός: Με «ατσάλινη» άμυνα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι Ροδίτες κατάφεραν να πάρουν την τρίτη σερί νίκη τους στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League με σκορ 88-81

Μετά από 4 αγωνιστικές στην Stoiximan Basket League ο Κολοσσός βρίσκεται στο 3-1, ενώ ο Ιωνικός στο 1-3 με 0 νίκες μακρία από το κλειστό της Νίκαιας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ανταγωνιστικό με τον Ιωνικό να έχει ένα μικρό προβάδισμα(16-21). Καταλυτικός ήταν ο Γιουτζίν Τζέρμαν. Ο Αμερικανός γκαρντ ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος με 16 πόντους σε 10:12 λεπτά συμμετοχής, χωρίς να χάσει σουτ, έχοντας 4/4 τρίποντα, 2/2 δίποντα και 6/6 βολές. Ωστόσο, με τους Φλόιντ και Γουίλιαμ να δίνουν λύσεις στην άλλη πλευρά του παρκέ οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν τους Νικαιώτες για το 45-46 του ημιχρόνου.

Μετά την ανάπαυλα και την επιστροφή από τα αποδυτήρια, οι Ροδίτες έπαιξαν πιο συγκεντρωμένα και με καλύτερη άμυνα πέρασαν μπροστά στο σκορ μετατρέποντας το παιχνίδι σε μεγάλο ντέρμπι(66-63 στο τέλος του 30ου λεπτού).

To τέταρτο δεκάλεπτο ξεκαθάρισε το τοπίο του ματς με τον Κολοσσό να προηγείται και τον Ιωνικό να προσπαθεί να ακολουθήσει μάταια τους ρυθμούς των γηπεδούχων. Οι Ροδίτες πήγαν εύκολα στο +8 (75-67) και δεν απειλήθηκαν μέχρι το τέλος, για να φτάσουν έτσι στην τρίτη νίκη(Απόλλων, Ηρακλή και Ιωνικό) τους σε τέσσερις αγώνες και στην δεύτερη σε ισάριθμα ματς εντός έδρας.

Κορυφαίος για τον Κολοσσό ήταν ο Τζόρνταν Φλόιντ που έκανε καταπληκτικό ντεμπούτο με 24 πόντους (6/7 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 9/13 βολές σε 21 λεπτά), αλλά και τον Κένι Γουίλιαμς που σταμάτησε στους 21 (6/10 τρίποντα).

Για τους ηττημένους ο Γόντικας έκανε το double-double (21 πόντοι - 12 ριμπάουντ), ενώ ο Τζέρμαν δεν ήταν εξίσου καλός στο δεύτερο ημίχρονο κι έμεινε στους 20 πόντους σε 24 λεπτά.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης, Συμεωνίδης, Καρπάνος

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-21, 45-46, 66-63, 88-81

Το ματς παρακολούθησε και ο Υπουργός Τουρισμού και πρώην μπασκετμπολίστας, Βασίλης Κικίλιας.

Ολυμπιακός, Μεντιλίμπαρ: «Εδώ που έχουμε φτάσει θέλουμε τον τελικό» (vid)
Ολυμπιακός: Η πρόκριση στα ημιτελικά του Conference League φέρνει αναβολή στη Super League
Conference League, Φενέρμπαχτσε - Ολυμπιακός: Οι τρεις μεγάλες επεμβάσεις του Τζολάκη στα πέναλτι
Ολυμπιακός, Βαγγέλης Μαρινάκης: «Μας αρέσει ο ανήφορος - Συνεχίζουμε να ονειρευόμαστε»