Περιστέρι - Προμηθέας 79-90: Iσοφάρισε και όλα θα κριθούν στον «τελικό» της Πάτρας (vid)

Ο Προμηθέας απάντησε στο διπλό του Περιστερίου επικρατώντας 90-79 και έκανε το 1-1 στη σειρά των αγώνων για τα προημιτελικά της Basket League.

To 1-1 στη σειρά με το Περιστέρι έκανε ο Προμηθέας, ο οποίος επικράτησε εκτός έδρας 90-79 και πλέον η πρόκριση στα ημιτελικά της Basket League θα κριθεί σε τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στην Πάτρα.

Λίγες ημέρες μετά το διπλό της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου οι Πατρινοί απάντησαν και πήραν τη νίκη φέρνοντας τη σειρά στα ίσια (1-1). Για τον Προμηθέα ο Μιχάλης Λούντζης σταμάτησε στους 21 πόντους με 8/15 σουτ έχοντας συνάμα και δυο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ.

Τον Έλληνα γκαρντ πλαισίωσαν τα αδέρφια Γκραντ που πέτυχαν μαζί 36 πόντους (17π. και 9 ριμπ. ο Τζεράι και 19 πόντους, 8 ριμπάουντ και 11 ασίστ ο Τζέριαν). Από εκεί και πέρα ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε 14 πόντους με επτά ριμπάουντ. Τέλος στους 13 πόντους στάματησε ο Κλαβέλ.

Για το Περιστέρι ο Πετέγουεϊ είχε 20 πόντους, ο Γκουτιέρεζ 15 πόντους, ο Τσαϊρέλης 14 πόντους και επτά ριμπάουντ και ο Σαλούστρος 11 πόντους και πέντε ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-23, 47-47, 67-67, 79-90

Ο αγώνας

Oι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς και προηγήθηκαν με 11-4 αρχικά για να κάνουν το 20-9 στο 7ο λεπτό. Κάπου εκεί ο Προμηθέας ανέκαμψε και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 28-23 με buzzer beater τρίποντο του Κλαβέλ.

Η αντεπίθεση του Προμηθέα συνεχίστηκε και οι Πατρινοί προηγήθηκαν 34-32 στο 13ο λεπτό με λέι-απ του Λούντζη, φτάνοντας στη συνέχεια μέχρι το +6 (39-45). Ωστόσο η ομάδα του Μάκη Γιατρά ήταν άστοχη και οι γηπεδούχοι έφεραν την ισορροπία στο σκορ στο ημίχρονο (47-47).

Με την αρχή του δεύτερου μέρους, ο Κλαβέλ ευστόχησε σε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 55-51, αλλά ο Τσαϊρέλης έδωσε μετά από λίγο το προβάδισμα στο Περιστέρι (57-55), φτάνοντας τους 8 πόντους στο 3ο δεκάλεπτο. Ένα επιμέρους 8-0 των φιλοξενούμενων έφερε το υπέρ τους 63-57, αλλά το Περιστέρι πλησίασε στους δύο πόντους (65-67) στο 28' και στο 30' το ματς ήταν ξανά στην ισοπαλία (67-67).

Στην 4η περίοδο, το ματς παρέμεινε ντέρμπι μέχρι τα πέντε λεπτά πριν το τέλος, όταν το Περιστέρι πορηγήθηκε 77-76. Ωστόσο μέχρι το φινάλε, οι φιλοξενούμενοι έκαναν ένα σερί 14-2, με πρωταγωνιστές του Λούντζη και Τζεράι Γκραντ, φτάνοντας στη νίκη με 90-79 και στην ισοφάριση.

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης:

ΑΕΚ: Αποκάλυψε το σλόγκαν των 100 ετών
Stoiximan Super League: Τα ντέρμπι «παίζουν» στην COSMOTE TV
Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ