ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Αυτό είναι το σκεπτικό για την επανάληψη του αγώνα (photos)

ΑΕΚ-ΠΑΟΚ: Δείτε το σκεπτικό της απόφασης του αθλητικού δικαστή του ΕΣΑΚΕ για την επανάληψη του αγώνα.

Ο αθλητικός δικαστής του ΕΣΑΚΕ αποφάσισε την επανάληψη της αναμέτρησης ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟΚ για την 6η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών καθώς αποδέχθηκε εν μέρει την ένσταση των «ασπρόμαυρων».

Οι άνθρωποι της ΚΑΕ ΠΑΟΚ είχαν καταθέσει ένσταση μετά το παιχνίδι της 5ης Δεκεμβρίου, στο οποίο η Ένωση είχε επικρατήσει με 85-84 στο κλειστό των Ολυμπιακών Εγκαταστάσεων.

Οι Θεσσαλονικείς υποστήριξαν στην ένστασή τους ότι ο Ζήσης υπέπεσε σε φάουλ στον Λαβ, στην προσπάθεια για τρίποντο του Αμερικανού στα δύο δευτερόλεπτα για τη λήξη του αγώνα, παράβαση που δεν καταλόγισαν οι διαιτητές της αναμέτρησης.

Επίσης, οι άνθρωποι του ΠΑΟΚ ανέφεραν στην ένστασή τους ότι οι «άρχοντες» του αγώνα δεν συμβουλεύθηκαν το instant replay, προκειμένου να ορίσουν ακριβώς τον χρόνο που απέμενε στους Θεσσαλονικείς για την τελευταία επίθεση.

Το σκεπτικό της απόφασης

Με βάση το σκεπτικό της απόφασης, το οποίο διέρρευσε, ο αθλητικός δικαστής αποδέχεται τον ισχυρισμό του ΠΑΟΚ επισημαίνοντας πως το φάουλ που δεν σφυρίχτηκε έκρινε το παιχνίδι.

Ειδικότερα τονίζεται:

«Ο μη καταλογισμός του προσωπικού σφάλματος στο οποίο υπέπεσε ο παίκτης Ζήσης σε βάρος του παίκτη Λοβ από τον πρώτο διαιτητή του αγώνα Χάρη Καρακατσούνη, ο οποίος είχε άμεση οπτική επαφή με τους δύο παίκτες, καθώς κανείς άλλος παίκτης δεν παρεμβαλλόταν στο οπτικό του πεδίο, όπως φαίνεται καθαρά στο βίντεο του αγώνα, αποτελεί από μέρους του κακή εφαρμογή των άνω κανονισμών καλαθοσφαίρισης 2020.

Ακολούθως αν εκείνος ευστοχούσε στη βολή οι ομάδες θα είχαν τον ίδιο αριθμό πόντων (85) και θα απέμεναν περί τα 3 δευτερόλεπτα στη γηπεδούχο ομάδα προκειμένου να διεκδικήσει τη νίκη με δική της επίθεση. Αντίθετα αν εκείνος (Λοβ) εντέλει αστοχούσε, το αποτέλεσμα θα εξαρτιόταν από το ποιος παίκτης θα έπαιρνε το ριμπάουντ μετά την ελεύθερη βολή».