Καλαφατάκης: «Ο ΚΑΟΔ δεν αντέδρασε σωστά»

Οι παίκτες του ΚΑΟΔ κάνουν συνεχώς τα ίδια λάθη και αυτό τους στοίχισε την ήττα από τον Απόλλωνα Πάτρας (88-101), σύμφωνα με τον Γιώργο Καλαφατάκη.

«Συγχαρητήρια στην Πάτρα. Ξέραμε πόσο δύσκολο θα είναι αυτό το ματς. Προετοιμαστήκαμε όλη την εβδομάδα για αυτό. Είμαστε καλή ομάδα, αλλά έχουμε τεράστιο ψυχολογικό πρόβλημα, στην έδρα μας. Προερχόμασταν απο δυο πολύ καλά παιχνίδια, σε Ελευσίνα και Νέα Σμύρνη και θέλαμε τη νίκη, για να βελτιώσουμε τη ψυχολογία μας. Δυστυχώς πήγε στράφι η προσπάθεια μας. Δεν αντιδράσαμε σωστά, για την κρισιμότητα του παιχνιδιού. Κάνουμε συνεχώς τα ίδια λάθη, παίρνουμε διαφορές και τις χάνουμε σε ελάχιστα λεπτά. Κατάφεραμε στο τέλος να ισοφαρίσουμε, αλλά στο τέλος «φάγαμε» ένα επί μέρους 25-12. Είναι αδιανότητο να δεχόμαστε από τον Παναθηναϊκό 64 και 60 πόντους στο εντός και το εκτός παιχνίδι μας και να «τρώμε» 25 πόντους σε πέντε αγωνιστικά λεπτά. Δυστυχώς η πίεση στην έδρα μας είναι καταδικαστική. Πρέπει να βρούμε το κουράγιο να συνεχίσουμε τη δουλειά και μέσα από αυτή να καταφέρουμε να ανακάμψουμε», ήταν τα λόγια του τεχνικού των Δραμινών στη συνέντευξη Τύπου.

Από την πλευρά των παικτών, ο Στέλιος Ιωάννου, επισήμανε: «Είχαμε ανάγκη αυτή τη νίκη, στην έδρα μας, κυρίως για ψυχολογικούς λόγους, αλλά και για τον κόσμο μας. Στο πρώτο ημίχρονο είχαμε τον έλεγχο του παιχνιδιού, μέχρι το τελευταίο λεπτό, όταν τον χάσαμε. Αποτέλεσμα αυτού ήταν από το +8 να φτάσουμε στο ημίχρονο στο +1. Στην τρίτη περίοδο εμφανιστήκαμε επηρεασμένοι από τον τρόπο που τελείωσε το πρώτο μισό και δεν παίξαμε καλά σε άμυνα και επίθεση, για να μείνουμε πίσω στο σκορ. Στο τέλος ισοφαρίσαμε και πήγαμε το ματς στην παράταση, αλλά δυστυχώς εκεί τα συνεχόμενα τρίποντα που «φάγαμε» μας οδήγησαν στην ήττα».

Σερέλης: "Θέλουμε να κρατήσουμε την έδρα μας και να πάμε στο Βερολίνο"
Σπανούλης: "Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου"
Παναθηναϊκός AKTOR: “Καθάρισε” το Περιστέρι και “σφράγισε” την πρωτιά με το μυαλό στη Μακάμπι
Ολυμπιακός: To ζεϊμπέκικο του Σωτήρη Αλεξανδρόπουλου (vid)