Formula 1: Θρίαμβος Μπότας στην Ιαπωνία - Πρωτάθλημα και πάλι η Mercedes!

Ο Βάλτερι Μπότας ήταν ο μεγάλος νικητής του γκραν-πρι της Ιαπωνίας, χαρίζοντας για ακόμα μια χρονιά του πρωτάθλημα στη Mercedes.

Αποτελεί όλη τη χρονιά, τον... Robin στον Batman της Mercedes, Λιούις Χάμιλτον. Αυτό όμως δεν εμποδίζει τον Βάλτερι Μπότας να δείχνει όποτε του δίνεται η ευκαιρία, τις εξαιρετικές του ικανότητες πίσω από το τιμόνι.

Ο Φινλανδός οδηγός με μια εξαιρετική απόδοση, άφησε πίσω του, τους πάντες και πανηγύρισε στην Ιαπωνία τη δεύτερη του νίκη στη φετινή σεζόν, μετά το Μπακού, χαρίζοντας παράλληλα και τον φετινό τίτλο του πρωταθλητή στη Mercedes!

Πίσω από τον Μπότας τερμάτισε ο μερικώς αναγεννημένος Φέτελ. Ο Γερμανός μπορεί να έχασε στην εκκίνηση τη θέση του, όμως ήταν σταθερός σε όλο τον αγώνα και στο τέλος κατάφερε να κρατήσει πίσω του για 5 ολόκληρους γύρους τον Χάμιλτον που είχε πιο φρέσκα ελαστικά και τον απειλούσε.

Ο παγκόσμιος πρωταθλητής από την πλευρά του έκανε έναν νερόβραστο αγώνα για τα εξωπραγματικά του δεδομένα, όμως ανέβηκε στο βάθρο και με το 1-3 των Ασημένιων Βελών η  Μερσέντες κατέκτησε για 6η συνεχόμενη (!) χρονιά το πρωτάθλημα κατασκευαστώ, ισοφαρίζοντας το ρεκόρ της Φεράρι (1999-2004).

Πίσω από την πρώτη τριάδα τερμάτισε ο εκπληκτικός Άλμπον, με τους Σάινθ, Λεκλέρκ, Ρικιάρντο, Γκασλί, Πέρεζ και Χούλκενμπεργκ να συμπληρώνουν τη βαθμολογούμενη δεκάδα ενός οριακά συμπαθητικού αγώνα.

Ολυμπιακή Φλόγα: Στο Καλλιμάρμαρο η ξεχωριστή τελετή παράδοσης - Αναχωρεί με ιστιοφόρο για Μασσαλία
Παναθηναϊκός AKTOR: Ο σχολιαστής της EuroLeague αποθεώνει το ΟΑΚΑ - «Έτρεμα από αδρεναλίνη»
ΠΑΟΚ - ΑΕΚ: Δείπνο συσπείρωσης από τον Λουτσέσκου πριν το μεγάλο ντέρμπι τίτλου
NBA: Πάσχει από παράλυση Bell ο Τζοέλ Εμπίντ