Formula 1: Δεν το χάνει ο Χάμιλτον!

Μόνο με… θαύμα θα χάσει το τρίτο παγκόσμιο πρωτάθλημα Formula 1 ο Λιούις Χάμιλτον, μετά τη νέα καρό σημαία που είδε στο Grand Prix του Σότσι.

Ο Βρετανός «πιλότος» της Mercedes εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την αποχώρηση του «ομόσταυλού» του Νίκο Ρόσμπεργκ στην εκκίνηση του αγώνα και με εξαιρετική οδήγηση, πήρε την 42η νίκη στην καριέρα του, ένατη φετινή και πλέον βρίσκεται 73 πόντους μπροστά από τον Γερμανό στην κούρσα για τον τίτλο.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Σεμπάστιαν Φέτελ με την Ferrari και πέρασε τον Ρόσμπεργκ στην βαθμολογία. Στο πόντιουμ ανέβηκε και ο Σέρχιο Πέρες με την Force India, ενώ την 4η θέση ήταν ο Μάσα με Williams και στην 5η ο έτερος οδηγός της Ferrari, Κίμι Ραϊκόνεν.