Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Η τελευταία «ερυθρόλευκη» ανατροπή σε «αιώνιο» ντέρμπι (photos+video)

Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός: Πέντε χρόνια έχουν περάσει από την τελευταία ανατροπή σε «αιώνιο» ντέρμπι και ήταν για τους «ερυθρόλευκους».

Το απόγευμα της Κυριακής (11/04) στις 19:30 ο Ολυμπιακός υποδέχεται τον Παναθηναϊκό. Πρόκειται για το «αιώνιο» ντέρμπι, για την «μητέρα» των μαχών στο ελληνικό ποδόσφαιρο και τον ελληνικό αθλητισμό.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν στο χορτάρι του «Γ. Καραϊσκάκης» εκεί που πριν από πέντε χρόνια είχε σημειωθεί η τελευταία ανατροπή σε ντέρμπι του Ολυμπιακού με τον Παναθηναϊκό.

Συγκεκριμένα, στις 13 Μαρτίου του 2016 ο Μάρκους Μπεργκ ήταν αυτός που είχε ανοίξει το σκορ για τους «πράσινους» μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Η… απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε στο 38’ σε μία φάση που οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.

Τελικά, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη 3-1 χάρις σε δύο τέρματα στο φινάλε του ματς. Ο Ντα Κόστα ήταν αυτός που έδωσε το προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» στο 87’ και δύο λεπτά αργότερα, ο Ιντέγε διαμόρφωσε το αποτέλεσμα.