United Cup: Αποκλεισμός για την Εθνική Ελλάδας από την Γερμανία - Ήττα στο μεικτό διπλό (videos)
EPA/STEVEN MARKHAM, ΑΜΠΕ

United Cup: Τον αποκλεισμό από τα ημιτελικά της διοργάνωσης γνώρισε η Εθνική Ελλάδας μετά την ήττα των Μαρίας Σάκκαρη και Πέτρου Τσιτσιπά από τους Σάσα Ζβέρεφ και Λάουρα Σίγκεμουντ στο μεικτό διπλό.

Την ήττα 2-1 γνώρισε η Εθνική Ελλάδας στα ματς απέναντι στην Γερμανία στα προημιτελικά του United Cup που διεξάγεται στο Σίδνεϊ. Αρχικά, το αντιπροσωπευτικό μας «συγκρότημα» είχε πάρει τη νίκη 1-0 χάρις στην επικράτηση της Μαρίας Σάκκαρη απέναντι στην Αντζελίκ Κέρμπερ (2-0 σετ).

Ωστόσο, στην συνέχεια, ο Σάσα Ζβέρεφ επιβλήθηκε 2-0 σετ του Στέφανου Τσιτσιπά και έφερε τη σειρά στα ίσια (1-1). Έτσι, ακολούθησε το μεικτό διπλό, όπου μετείχαν οι Μαρία Σάκκαρη και Πέτρος Τσιτσιπάς, αντιμετωπίζοντας τους Σάσα Ζβέρεφ και Λάουρα Σίγκεμουντ.

Οι δύο Γερμανοί επικράτησαν 2-0 σετ (6-3, 6-3) και πήραν την πρόκριση για τα ημιτελικά, όπου το πρωί του Σαββάτου (06/01) θα παίξουν κόντρα στην Αυστραλία για τον τελικό της διοργάνωσης.

Όσον αφορά στην αναμέτρηση, στο πρώτο σετ, οι δύο ομάδες κράτησαν το σερβίς τους στα πρώτα games, αλλά στο 5ο οι Γερμανοί έκαναν το break και στην συνέχεια κράτησαν το σερβίς τους για το 5-2. Η ελληνική ομάδα μείωσε 5-3, αλλά οι Ζβέρεφ και Σίγκεμουντ πήραν το πρώτο σετ 6-3.

Στο δεύτερο σετ, οι Γερμανοί μπήκαν καλύτερα, πήραν τρία διαδοχικά games για το 5-2. Οι Μαρία Σάκκαρη και Πέτρος Τσιτσιπάς μείωσαν, ωστόσο, δύο άσοι του Σάσα Ζβέρεφ έφεραν την Γερμανία κοντά στη νίκη και τελικά πήρε την πρόκριση 6-3.