Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 3-1: Βάφτηκε «πράσινο» το ντέρμπι
INTIME.GR

Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός και επικράτησε 3-1 σετ του ΠΑΟΚ εντός έδρας για την 2η αγωνιστική της Volley League ανδρών

Mε ηγέτες τους Κοβάρ και Ερνάντεζ ο Παναθηναϊκός επικράτησε 3-1 σετ (31-29, 23-25, 25-21, 28-26) του ΠΑΟΚ στο άδειο λόγω τιμωρίας κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι και έκανε το 2/2 στην Volley League ανδρών.

Οι «πράσινοι» που δεν είχαν στην σύνθεση τους τον Ζήση κατάφεραν να φτάσουν σε μια καθαρή νίκη, με τους Ερνάντεζ, Κοβάρ και Φράγκο να είναι από τους πολυτιμότερους για τον Παναθηναϊκό.

Στο πρώτο σετ ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 4-8, αλλά στο 6-10 τα σερβίς του Γιάκομπσεν χάλασαν την υποδοχή των φιλοξενουμένων (9-10) με τον Παναθηναϊκό λίγο αργότερα να φτάνει στο 13-11. Η είσοδος του Σωτηρίου βελτίωσε την πρώτη μπάλα με το Δικέφαλο να περνάει μπροστά 22-23. Οι ασπρόμαυροι είχαν 6 αναξιοποίητα σετ μπολ, και στο 29-29 με σερβίς Ερνάντες κι εύκολη κόντρα ακολούθησε μπλοκ στον Γιόρνα για τον τελικό 31-29.

Ο ΠΑΟΚ στο δεύτερο και πάλι μπήκε καλύτερα (3-6), αλλά κακές επιλογές και λάθη των ασπρόμαυρων έφεραν την ανατροπή για το 9-8 των γηπεδούχων. Οι πράσινοι έφτασαν δύο φορές στο +2 (13-11, 17-15), αλλά τη δεύτερη ο Ράπτης με τα σερβίς του) το γύρισε για το 17-19. Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν μετά το τάιμ άουτ του Ανδρεόπουλου, αλλά στο 21-22 μπλοκ του Σωτηρίου στον Ερνάντεζ και λάθος του Φράγκου έφεραν τριπλό σετ μπολ υπέρ του Δικεφάλου. Τα δύο πρώτα χάθηκαν με λάθη (φιλέ Σωτηρίου, άουτ επίθεση Βαν Ντεν Ντρις), αλλά το τρίτο κερδήθηκε 23-25.

Στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός με ψυχολογία μπήκε καλύτερα (9-5) και πάτησε γκάζι για το 20-13. Τα σερβίς του Ράπτη μείωσαν για το 20-16 με τον ΠΑΟΚ να μειώνει σε 22-19. Η διαφορά ήταν ασφαλείας για τον ΠΑΟ που έκανε το 25-20.

Στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τέταρτο σετ, παρόλο που ο ΠΑΟΚ έδειξε μέχρι τα μέσα του σετ αποφασισμένος να φτάσει στην ισοφάριση. Ο Δικέφαλος είχε το +4 (14-18) αλλά η είσοδος του Μπάση πίεσε την υποδοχή των αντιπάλων για να έρθει η ισοφάριση (18-18). Οι Θεσσαλονικείς είχαν τρία σετ μπολ για να στείλουν στο τάι μπρέικ το ντέρμπι αλλά ο Παναθηναϊκός με Φράγκο και μπλοκ του Ερνάντεζ έφτασε στη νίκη με 3-1 (28-26).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Α.Ο. (Δημήτρης Ανδρεόπουλος): Κόβαρ 17 (15/26 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 57% υπ. – 33% άριστες), Πετρέας 7 (5/10 επ., 2 μπλοκ), Γιάκομπσεν 1 (1 άσος), Ρανγκέλ 8 (5/9 επ., 1 άσος, 2 μπλοκ), Φράγκος 16 (14/25 επ., 2 άσοι, 70% υπ. – 40% άριστες), Ερνάντεζ 22 (20/36 επ., 2 μπλοκ) / Γκρουμούσας (λ, 42% υπ. – 19% άριστες), Μπάσης 1 (1 άσος).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιόσκο Μιλενκόσκι): Γιόρνα 13 (11/22 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ, 43% υπ. – 24% άριστες), Κόστα 11 (9/12 επ., 2 μπλοκ), Γουόλς 4 (1/1 επ., 3 μπλοκ), Βουλκίδης 4 (2/6 επ., 1 άσος, 1 μπλοκ), Ράπτης 11 (5/9 επ., 5 άσοι, 1 μπλοκ, 36% υπ. – 18% άριστες), Βαν Ντε Ντρις 18 (17/34 επ., 1 μπλοκ) / Κοκκινάκης (λ, 70% υπ. – 45% αριστες), Σωτηρίου 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ, 64% υπ. – 29% άριστες), Γάτσης, Τακουρίδης 4 (3/3 επ., 1 μπλοκ).

Άρης - ΠΑΟΚ, Τόμας Κεντζιόρα: «Θέλουμε να είμαστε πρωταθλητές»
ΑΕΚ: Ζητά την προσοχή των οπαδών - «Το γήπεδο είναι περιουσία όλων»