Volley League Γυναικών: Ετοιμάζονται για τα ημιτελικά οι «αιώνιοι», πήρε το ντέρμπι η ΑΕΚ

Ολοκληρώθηκαν οι πρώτοι αγώνες για προημιτελικά της Volley League γυναικών και ήδη τέσσερις ομάδες πήραν προβάδισμα.

Προβάδισμα για τα ημιτελικά του πρωταθλήματος της Volley League γυναικών πήραν Παναθηναϊκός, Ολυμπιακός, Άρης και ΑΕΚ. Επικράτησαν στα πρώτα ματς με ΑΟ Θήρας, Λαμία, Θέτις και ΠΑΟΚ, αντίστοιχα και έκαναν σημαντικό βήμα πρόκρισης.

Η ΑΕΚ κέρδισε για τέταρτη φορά (σε ισάριθμους αγώνες) τον ΠΑΟΚ και έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση της στα ημιτελικά της Volley League γυναικών.

Η Ένωση αν και έχασε το πρώτο σετ, στη συνέχεια μεταμορφώθηκε πραγματικά (από 17% στην επίθεση στο 47% μέσο όρο στα επόμενα τρία σετ) πιέζοντας την υποδοχή του ΠΑΟΚ (κι οι 9 άσσοι των γηπεδούχων ήρθαν μετά το 0-1) και μετά το 1-1 επικράτησε πολύ εύκολα.

Πλέον η ΑΕΚ χρειάζεται δύο σετ στον δεύτερο αγώνα που θα διεξαχθεί την Κυριακή 17/4 στο PAOK Sports Arena, ενώ αν ο ΠΑΟΚ επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Ο Άρης μπορεί να έχασε το πρώτο σετ, αλλά κατάφερε κι έκανε την ανατροπή κόντρα στη Θέτιδα και πλέον απέχει δύο σετ από τους ημιτελικούς του πρωταθλήματος.

Κορυφαία των κιτρινόμαυρων αλλά και του αγώνα η εκπληκτική Κέιτλιν Έβανς η οποία ολοκλήρωσε το ματς με 31 πόντους και εξαιρετική στατιστική (23/43 επιθέσεις, 1 άσσος, 7 μπλοκ και 67% υποδοχή με 36% άριστες σε 33 προσπάθειες χωρίς να δώσει άσσο!).

Ουσιαστικά όλος ο αγώνας ήταν το δεύτερο σετ όπου η Θέτις έχοντας κατακτήσει το πρώτο, προηγήθηκε με 8-4, αλλά ο Άρης μπόρεσε να μαζέψει γρήγορα τη διαφορά και στην τελική ευθεία πέρασε μπροστά στο σκορ φτάνοντας σε διπλό σετ μπολ (22-24). Η Θέτις ισοφάρισε 24-24 κι ένα θρίλερ με τις φιλοξενούμενες να έχουν συνεχόμενα σετ μπολ και τελικά να κάνουν το 1-1 με άσο της Μυλωνά στο 29-31!

O Ολυμπιακός στον πρώτο αγώνα κόντρα στον ΑΟ Λαμίας στο «Χαλκιοπούλειο» επικράτησε με 3-1 σετ. Οι «ερυθρόλευκες» στον επαναληπτικό στο «Μελίνα Μερκούρη» το προσεχές Σάββατο (16/4, 19.00) χρειάζονται δύο σετ για να πάρουν το εισιτήριο για την τετράδα.

Τη νίκη που τον κάνει το απόλυτο φαβορί πρόκρισης στα ημιτελικά της Volley League γυναικών πέτυχε ο Παναθηναϊκός. Οι «πράσινες» έσπασαν την έδρα του ΑΟ Θήρας με 3-1 σετ στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι, στο ντεμπούτο του Μπράνκο Γκάιτς στον πάγκο απέναντι στη πρώην ομάδα του. Είναι η τέταρτη φετινή επικράτηση του Παναθηναϊκού επί της ομάδας της Σαντορίνης.

Ο επαναληπτικός θα γίνει το Σάββατο 16 Απριλίου στις 20.30 στο κλειστό του Αγίου Θωμά και ο Παναθηναϊκός θέλει δύο σετ για να προκριθεί. Αν ο ΑΟΘ επικρατήσει με 3-0 ή 3-1 σετ τότε η πρόκριση θα κριθεί στο χρυσό σετ.

Στις πρώτες αναμετρήσεις των πλέι οφ στην Α1 Γυναικών, σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

Θέτις - Άρης 1-3 (25-20, 29-31, 20-25, 15-25)
ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 3-1 (17-25, 25-22, 25-17, 25-17)
Λαμία 2013 - Ολυμπιακός 1-3 (13-25, 14-25, 25-23, 17-25)
ΑΟ Θήρας - Παναθηναϊκός 1-3 (20-25, 25-22, 20-25, 16-25)

Νιγηρία: Νέος ομοσπονδιακός προπονητής ο Φίνιντι Τζορτζ
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ: Οι ξέφρενοι πανηγυρισμοί στην Τούμπα – «Το πρωτάθλημα έχει δρόμο» (videos)
Ιταλία: «Άγριο» ξύλο πριν το Τζένοα – Κάλιαρι στη Serie A | Δείτε video
Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup