Volley League ανδρών: Πέρασε από τον Μίλωνα ο ΠΑΟΚ

Με υπεροχή σε αποτελεσματικότητα επίθεσης, σερβίς και μπλοκ ο ΠΑΟΚ νίκησε στο γυμναστήριο Κροίσος Πέρσης της Νέας Σμύρνης το Μίλωνα με 3-1 σετ και ανέβηκε στη 2η θέση της βαθμολογίας με 25 βαθμούς, έναντι 27 του πρωτοπόρου Παναθηναϊκού και 24 του Ολυμπιακού που ακολουθεί.

Ο Μίλων παρότι δεν είχε στη διάθεση του τον Καϊσλασάλο το πάλεψε το ματς στα δύο πρώτα σετ. Εγιναν πολλές αλλαγές για να καλυφθεί το κενό του Φινλανδού διαγωνίου.

Ο Μούχλιας έπαιξε διαγώνιος και επιστρατεύτηκε ο Λάππας που κράτησε την υποδοχή αλλά όσο περνούσε ο αγώνας η διαφορά των δύο ομάδων σε όλους τους τομείς ήταν εμφανής. Ο ΠΑΟΚ ολοκληρώνει με επιτυχία μία δύσκολη εβδομάδα με το επίπονο ταξίδι στις Αζόρες. Ο Μίλων έμεινε καθηλωμένος στους 10 βαθμούς και στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και με σερί 5-0 από το σερβίς του Κουκλίνσκι και τους Κουμεντάκη, Ούντρις να κερδίζουν εύκολα τους πόντους ξέφυγε με 9-4. Η διαφορά αυξήθηκε στο 14-8 με τους Κουκλίνσκι, Κουμεντάκη και διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του σετ το οποίο και ολοκληρώθηκε με 25-18 χάρις τον πόντο του Μπούτου.

Αντιστράφηκαν οι όροι στο 2ο σετ με τον Μίλωνα να πιέζει στο σερβίς με τον Μπράιαν και να κάνει σερί 4-0 για το 8-4. Με το προσωπικό ρεσιτάλ του Λάππας που πήρες τρεις δύσκολους πόντους και το Μούχλια να κερδίζει κόντρα επίθεση το σκορ έγινε 19-13. Το σετ έκλεισε 25-18 με τον πόντο του Μπράιαν και το λάθος του Ούντρις.

Μετά την ισοφάριση σε 1-1 σετ ο ΠΑΟΚ ανέβασε στροφές. Προηγήθηκε πάλι 9-4 με τον Ούντρις που πήρε και άσσο με το σερβίς του. Τα μπλοκ των Πετρέα, Γουόλς και τα λάθη των γηπεδούχων εκτόξευαν το σκορ στο 19-12 για τον ΠΑΟΚ και το σετ έκλεισε άνετα για τον δικέφαλο 25-17 χάρις τις επιθέσεις των Κουκλίνσκι, Κουμεντάκη.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στο 4ο σετ. Ο ΠΑΟΚ είχε υπεροχή, περιόρισε τα λάθη του μπροστά στον κίνδυνο να πάθει κάποια ζημιά και έτσι με τους Πετρέα, Κουκλίνσκι, Μπράουν να κυριαρχούν ξέφυγε 10-7 και αργότερα 18-12 με τον άσσο του Κουκλίνσκι. Ο αγώνας τελείωσε με τον άσσο του Πετρέα που έκανε το 25-18 και το 3-1 σετ.

* Οι πόντοι του Α.Ο.Ν.Σ.Μίλων προήλθαν: 4 άσσοι, 7 μπλοκ, 41 επιθέσεις, 26 λάθη αντιπάλων και του Π.Α.Ο.Κ. οι πόντοι προήλθαν: 6 άσσοι, 12 μπλοκ, 52 επιθέσεις, 23 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 25-18, 17-25, 18-25) σε 102΄.

Α.Ο.Ν.Σ.ΜΙΛΩΝ (Σάκης Ψάρρας): Μούχλιας 8π. (7/23επ., 1 άσσος, 18%υπ., 18%αρ.), Χανδρινός Σπύρος 17 (14/35επ., 3 μπλοκ, 62%υπ., 50%αρ.), Μπράιαν 9 (8/15επ., 1 άσσος), Ούρτσεβιτς, Δημόπουλος 1 (1/8επ.), Ματσιέι 6 (5/10επ., 6 μπλοκ) / Χανδρινός Άρης (λ. - 55%υπ., 35%αρ.), Δρογκάρης, Δορδοκίδης, Βελούδης (λ), Τσαρκάτογλου 1 (1/1επ.), Λάππας 6 (5/13επ., 1 άσσος, 53%υπ., 32%αρ.).

Π.Α.Ο.Κ. (Γιάννης Καλμαζίδης): Μπράουν 6π. (4/8επ., 2 μπλοκ), Πετρέας 15 (10/14επ., 4 μπλοκ), Γουόλς 5 (2/2επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Κουμεντάκης 12 (10/23επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 60%υπ., 40%αρ.), Κουκλίνσκι 12 (9/12επ., 1 μπλοκ, 2 άσσοι, 56%υπ., 33%αρ.), Ούντρις 9 (7/16επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος) / Κοκκινάκης (λ. - 65%υπ., 45%αρ.), Τζιουμάκας 6 (5/8επ., 1 μπλολ, 56%υπ., 44%αρ.), Τερζής, Γάτσης 1 (1/2επ.), Μπούτος 4π. (4/7επ.).