KBV Open: Χρυσό για Κανέλλο, Χατζηνικολάου, με το δεξί στο φετινό σιρκουί Κλέπκου, Μπάκα

Τα αποτελέσματα του δεύτερου τουρνουά Open του φετινού πανελλήνιου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ.

Οι Ιάσωνας Κανέλλος, Δημήτρης Χατζηνικολάου στους άνδρες και οι Μαρία Κλέπκου, Έλενα Μπάκα στις γυναίκες ήταν οι νικητές του KBV Open, του δεύτερου τουρνουά Open του φετινού πανελλήνιου πρωταθλήματος μπιτς βόλεϊ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το φετινό καλοκαίρι για το δίδυμο Κανέλλου, Χατζηνικολάου, οι οποίοι στα δύο πρώτα τουρνουά Open για το 2019 σε Σχινιά και Καλαμάτα, έχουν κατακτήσει την πρώτη θέση. Για τον πρώτο είναι το τρίτο χρυσό, καθώς έφθασε στο πρώτο σκαλί του βάθρου και στο Open μικτού την προηγούμενη εβδομάδα στον Μαραθώνα με την Πέρσα Σακελλαρίδη. Ιδανικά άρχισε και η φετινή πορεία της Μαρίας Κλέπκου και της Έλενας Μπάκα, με τις νεαρές Θεσσαλονικιές στη πρώτη τους εμφάνιση ως ομάδα στο πανελλήνιο σιρκουί, έφθασαν στο χρυσό μετάλλιο στις εγκαταστάσεις του Kalamata Beach Volley, εκεί όπου φιλοξενήθηκε η διοργάνωση.

Στον τελικό των γυναικών που προηγήθηκε των ανδρών, Κλέπκου και Μπάκα νίκησαν τις νικήτριες του Karavi Open Πηγιάνα Μεθενίτη, Άννα Σπανού με 2-0 (21-13, 22-20) σετ, παίρνοντας και ρεβάνς για την ήττα τους νωρίτερα στη φάση των ομίλων. Συναρπαστικοί ήταν και οι ημιτελικοί των γυναικών, καθώς Μεθενίτη και Σπανού ξεπέρασαν το εμπόδιο της ομάδας που ήταν η ευχάριστη έκπληξη του τουρνουά. Ο λόγος για τις Ρία Διαμαντή, Φωτεινή Φίλια, οι οποίες ξεκίνησαν από το νούμερο 15 των προκριματικών και έφθασαν μέχρι τις 4 καλύτερες ομάδες της διοργάνωσης, χάνοντας στον ημιτελικό με 2-0 (21-16, 21-17) σετ. Στον δεύτερο αγώνα για την πρόκριση στον τελικό οι Κλέπκου, Μπάκα επικράτησαν των Μάλεσιτς, Πασχου με 2-0 (21-14, 21-17) σετ.

Στον τελικό των ανδρών, Κανέλλος και Χατζηνικολάου νίκησαν τους Μεσσάλα, Στάικο με 2-0 (21-10, 21-15) σετ μετά από 40 λεπτά αγώνα, με τους δεύτερους να έχουν ήδη κάνει την υπέρβαση με τη νίκη τους στον προημιτελικό με 2-1 (21-16, 16-21, 15-09) σετ επί των Νιώπα, Παπαδημητρίου.

Ολυμπιακή Φλόγα: «Είναι το σύμβολο της ελπίδας» σύμφωνα με τον Μπαχ
Basketball Champions League: Πάει για ιστορική πρόκριση το Περιστέρι - Game 3 με Βόννη | Ώρα, κανάλι
Euroleague: Βγαίνει ο αντίπαλος του Παναθηναϊκού AKTOR - Μάχη Μακάμπι με Μπασκόνια
Μεταγραφές, Γιουβέντους: Περιζήτητος ο Ραμπιό