«Βασίλισσα» του Wimbledon ο Μουγκουρούθα (video)

Η Γκάρμπιν Μουγκουρούθα είναι η νικήτρια του Wimbledon για το 2017.

Η Ισπανίδα -με ρίζες από τη Βενεζουέλα- τενίστρια νίκησε στον τελικό του τουρνουά την Βένους Γουίλιαμς με 2-0 (7-5, 6-0) και σήκωσε το Κύπελλο στο Λονδίνο, για πρώτη φορά στην καριέρα της.

Για την 24χρονη τενίστρια είναι ο δεύτερος τίτλος Grand Slam, καθώς πέρυσι είχε θριαμβεύσει στο Roland Garros. Παράλληλα, η Μουγκουρούθα έγινε μόλις η δεύτερη Ισπανίδα που κατακτά τίτλο (στο απλό Γυναικών) στο Wimbledon, μετά την Κοντσίτα Μαρτίνεθ (1994).

Η νέα «βασίλισσα» του Wimbledon νίκησε σε μόλις 77 λεπτά αγώνα, αφού μετά το πρώτο σετ η Αμερικανίδα αντίπαλός της απλώς δεν υπήρχε. Η Βένους Γουίλιαμς, που με νίκη θα γινόταν η μεγαλύτερη σε ηλικία αθλήτρια που έχει κατακτήσει Grand Slam τουρνουά από την εποχή των Open και ύστερα, απλώς δεν υπήρχε στο court στο δεύτερο σετ.

Η διάσημη 37χρονη αθλήτρια, νικήτρια πέντε φορές στο Λονδίνο, επηρεάστηκε από την απώλεια του πρώτου σετ, που έχασε με 5-7 κι ενώ είχε προηγηθεί 5-4 και είχε τρία set ball. Από εκείνο το σημείο και ύστερα, όμως, η εκπληκτική Μουγκουρούθα κατάκτησε εννέα συνεχή σετ και πήρε το παιχνίδι, με τον τελευταίο πόντο του αγώνα να επιβεβαιώνεται μέσω replay.

«Δεν υπάρχει περίπτωση να πιάσεις τα 300 χλμ με ποδήλατο»