ΙΕΚ Ξυνή – ΑΕΚ 30-33 (photos)

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ στη Νέα Ιωνία με 33-30 στην παράταση επί της ΙΕΚ Ξυνή για να φέρει τη σειρά στο 1-1 και να πάρει ξανά το πλεονέκτημα έδρας.

Έχοντας ηττηθεί στο πρώτο παιχνίδι από την ΙΕΚ Ξυνή η ΑΕΚ ήθελε να πάρει τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι για να μη μείνει εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος. Η Ένωση σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι επικράτησε στην παράταση 33-30 και έτσι έφερε τη σειρά στο 1-1 και θα διεκδικήσει την πρόκριση στα ημιτελικά στο 3ο παιχνίδι.

Σχεδόν σε όλο το ματς οι γηπεδούχοι έλεγχαν το σκορ και μάλιστα προηγήθηκαν 16-9, 18-13 και 21-17 σε κρίσιμα σημεία του αγώνα, ενώ λίγα λεπτά πριν το φινάλε ήταν μπροστά 25-23. Η ΑΕΚ έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά 26-25, πριν ισοφαρίσει 26-26 η ομάδα της Νέας Ιωνίας, στέλνοντας το ματς στην παράταση. Εκεί η ΑΕΚ πιο έμπειρη και πιο ψύχραιμη κέρδισε με 33-30 και πλέον η σειρά είναι στα ίσια.

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ – AEK 30-33 (κ.α. 26-26)

Τα 5λεπτα: 3-3, 5-3, 7-5, 8-6, 11-6, 15-9 (ημ.), 17-12, 18-14, 19-17, 21-19, 24-22, 26-26 (κ.α.), 30-33

ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Θόδωρος Γκίνης): Τσακνής, Λέκοβιτς 4, Γκέρτσος 4, Ζαχάρης, Φλώρος, Γκουλές 1, Κεδέρης 8, Γιαννόπουλος, Φίλης, Κουρέτας, Χελιώτης 1, Χάλαρης 9, Πάβλοβιτς 3, Κουτσόπουλος, Λιώλιος Μεχλέρης

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 7, Ακριδόπουλος, Γεωργιάδης 7, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 5, Κολιούλης, Μπαλάς, Τσαούσης 5, Κατσίκης 3, Παπαδόπουλος Γ. 4, Ξηρός, Παπαδόπουλος Χ., Πλεχ, Χατζηκωνσταντίνου, Τσιλιμπάρης.

Διαιτητές: Βήτας – Σκλαβενίτης Δίλεπτα: 7-3 Πέναλτι: 3/3-5/7 Κόκκινη: 52:06 Γκουλέ (τρία δίλεπτα)

Super League: Δύο αγωνιστικές απαγόρευση στον Αλέξη Κούγια
Έπιασαν στα πράσα τον Μπολτάουζερ να κλέβει!
Αριστεία Φαρμακευτικής Αγοράς: Στη ΒΙΑΝΕΞ και την καθηγήτρια Ελένη Σκαλτσά τα δύο ειδικά βραβεία