Μαρκόπουλο – ΑΟ Θήρας 3-2

Την πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε το Μαρκόπουλο, επικρατώντας 3-2 του ΑΟ Θήρας σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι.

Έπρεπε να φτάσουμε στην 8η αγωνιστική για να πανηγυρίσει το Μαρκόπουλο την πρώτη του νίκη στη φετινή σεζόν, αλλά έστω και με περιπετειώδη τρόπο η ομάδα του Βέσκο Ιβάνοβιτς κατάφερε να λυγίσει την αντίσταση του ΑΟ Θήρας στο τάι μπρέικ.

Το Μαρκόπουλο έπαιξε για πρώτη φορά από την αρχή της σεζόν με τη βασική του επτάδα καθώς Κάρπεντερ, Πράδο και Ζαχαρούλα Γιαννέλου ξεπέρασαν τους τραυματισμούς τους και κατάφερε να πάρει το πρώτο σετ όπου είχαμε μεγάλες ανατροπές. Το αρχικό 8-2 έγινε 12-11 για να προσπεράσει ο ΑΟΘ με 19-21, αλλά τελικά το σετ πήγε στις γηπεδούχες με 31-29.

Στο β’ σετ μετά το αμφίρροπο 7-5 η Θήρα είχε μεγάλα προβλήματα στην επίθεση και το 2-0 έγινε πολύ εύκολα, ωστόσο η είσοδος της Μουντάκη βοήθησε τις φιλοξενούμενες να αντιδράσουν μειώνοντας αρχικά σε 1-2, ενώ στο δ’ σετ παρόλο που το 16-21 έγινε 23-24 ο ΑΟΘ μπόρεσε να οδηγήσει το ματς στο τάι μπρέικ.

Εκεί όμως το Μαρκόπουλο ξαναβρήκε το ρυθμό των δύο πρώτων σετ, οδήγησε την Θήρα σε αρκετά λάθη (5 συνολικά στο τάι μπρέικ) και έχοντας από την αρχή το προβάδισμα έφτασε στη νίκη.

Τα σετ: 31-29, 25-13, 20-25, 23-25, 15-8

Μαρκόπουλο (Ιβάνοβιτς): Κωνσταντώνη 8 (6/11 επ., 2 μπλοκ), Κάρπεντερ 9 (5/9 επ., 2 άσοι, 2 μπλοκ), Γιαννέλου Ζ. 7 (1/5 επ., 3 άσοι, 3 μπλοκ), Ψωμά 12 (11/24 επ., 1 άσο, 43% υπ. – 22% άριστες), Πράδο 28 (24/47 επ., 4 μπλοκ), Σμουτζ 13 (11/39 επ., 2 άσοι, 64% υπ. – 36% άριστες), Κοκκίου –λ (21% υπ. – 11% άριστες) / Δικαιούλια, Πολυδώρου, Λιάγκη 2 (1/4 επ., 1 άσο)

ΑΟ Θήρας (Μεμετζή): Βαρουδάκη 6 (5/16 επ., 1 μπλοκ, 33% υπ. – 11% άριστες), Ψυλλάκη Ι. 7 (5/9 επ., 2 μπλοκ), Οικονομίδου 13 (9/18 επ., 3 άσοι, 1 μπλοκ), Καρπουζά 7 (6/31 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 4 (3/6 επ., 1 άσο), Τένεβα 24 (21/48 επ., 2 άσοι, 1 μπλοκ, 42% υπ. – 32% άριστες), Αρτακιανού –λ (53% υπ. – 35% άριστες) / Ξαγοραράκη, Μουντάκη 5 (4/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 29% υπ. – 14% άριστες), Ψυλλάκη

Οι αθλητικές μεταδόσεις της ημέρας (21/05) - Με ευρωπαϊκές «μάχες» στο μπάσκετ και τένις
Τρόμος στη Γαλλία: Πυροβολισμούς δέχθηκαν παίκτες της Μαρσέιγ – Πήγαν να τους κλέψουν τα αμάξια τους
Αργεντινή: Οι 29 της προεπιλογής του Σκαλόνι για το Copa America
Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα ποδοσφαίρου Κωφών: Ήττα στην πρεμιέρα από τη Γερμανία στο 94'