«Διπλό» για Φοίβο Συκεών, 25-23 τον Ποσειδώνα Λουτρακίου

Από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της Α1’ Χάντμπολ αποσπάστηκε ο Φοίβος Συκεών ο οποίος επιβλήθηκε 25-23 εκτός έδρας του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Την τρίτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α1’ Χάντμπολ πανηγύρισε ο Φοίβος Συκεών που αποσπάστηκε από τις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας. Παρά τι αντίξοες συνθήκες (μόλις 12 παίκτες στην αποστολή και ένας τερματοφύλακας), πέρασε νικηφόρα 25-23 από την έδρα του Ποσειδώνα Λουτρακίου.

Η ομάδα του Βασίλη Σκανδάκη ανέτρεψε διαφορά 4 γκολ (9-5) στο 17' και προηγήθηκε -με σερί 5-0- με 10-9, κρατώντας για 11 λεπτά χωρίς γκολ τον Ποσειδώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 11-11.

Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (17-16) μέχρι το 45ο λεπτό, όμως και πάλι ο Φοίβος με ένα ξέσπασμα και σερί 5-0 προηγήθηκε 21-17 στο 52'. Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και πήραν την νίκη.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 23-25

Τα πεντάλεπτα: 2-3, 5-3, 7-4, 9-6, 9-8, 11-11 (ημχ), 13-14, 15-16, 17-16, 17-20, 19-22, 23-25

ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 3, Πέρρος 5, Μανιουδάκης, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Οικονόμου, Βούτκοβιτς 5, Μπάρμπας, Τρουμπέτας 1, Μελετάκος 6, Βασιλειάδης Κ. 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.
ΦΟΙΒΟΣ (Βασίλης Σκανδάλης): Κότσιφας, Καβουσανάκης 6, Μπαλαμός 3, Σεϊρεκίδης, Αποστολίδης 3, Μέτσης 5, Βότσης 2, Σαουλίδης 3, Ναουμίδης 3, Χατζηβακαλέλης, Κοπαΐδης, Τσαμεσίδης.

Δίλεπτα: 1-4. Πέναλτι: 4/4 - 2/2

Μαρία Αριστοτέλους: Βγαίνει νικήτρια στην τεράστια μάχη της
O θρυλικός Ρομάριο γυρίζει στα γήπεδα στα 58 του χρόνια!