ΠΑΟΚ-Γκόου Αχέντ Ίγκλς 4-0: Γρήγορος και με ένταση ο νέος «Δικεφάλος», ξεκίνησε με υποσχέσεις (pics)
Intime.gr

ΠΑΟΚ-Γκόου Αχέντ Ίγκλς: Ο νέος «Δικέφαλος» ξεκίνησε εντυπωσιακά τα φιλικά και συνέτριψε 4-0 την ολλανδική ομάδα. Σκόραρε ο Ολιβέιρα, βρήκαν δίχτυα και οι Ρικάρντο, Κωνσταντέλιας, ενώ σημειώθηκε κι ένα αυτογκόλ. Μελανό σημείο ο τραυματισμός του Λύρατζη.

Οι νίκες στα φιλικά δεν χρειάζονται πανηγυρισμούς. Ο ΠΑΟΚ στον πρώτο του φιλικό αγώνα και με αρκετούς νεοαποκτηθέντες να συστήνονται σε ένα ματς, νίκησε 3-0 την ολλανδική Γκόου Αχέντ Ίγκλς.

Οι επιτυχίες έστω και σε φιλικά, βέβαια, σε βοηθούν να χτίσεις αυτοπεποίθηση. Και ο ΠΑΟΚ το έχει ανάγκη με αρκετά νέα παιδιά στο ρόστερ και πριν τις μάχες με τη Λέφσκι Σόφιας. Τα συμπεράσματα, παράλληλα, είναι για τον Ραζβάν Λουτσέσκου. Αυτό, πάντως, που αβίαστα μπορεί να διαπιστώσει κάποιος από τον πρώτο αγώνα, είναι ότι ο νέος ΠΑΟΚ θα είναι πιο γρήγορος, με περισσότερη ένταση στο παιχνίδι του. Αν τα τρεξίματα των πιο νέων ηλικιακά παικτών, συνδυαστούν και με γρήγορη σκέψη, τότε αναμένεται μία ενδιαφέρουσα χρονιά.

Αυτό επίσης που φάνηκε και πάλι από την αρχή είναι ότι ο Ολιβέιρα μπορεί να κάνει τη διαφορά. Πέτυχε ένα σεντερφορίσιο γκολ και έδειξε πόσο πολύ έλειψε την περασμένη σεζόν. Πολύ καλός ο Κάργας σαν να έπαιζε χρόνια στην ομάδα, εγκέφαλος ο «Αουγκούστο» και με καλές στιγμές στα δύο ημίχρονα από τους ταλαντούχους νεαρούς Φιλίπε, Κουαλιάτα, Ντάντας, Ρικάρντο και Κωνσταντέλια, με τους δύο τελευταίους να χρίζονται σκόρερ. Μελανό σημείο, πάντως, ο τραυματισμός στον δεξιό αστράγαλο του Λύρατζη.

Σχηματισμοί

Ο ΠΑΟΚ παρατάχθηκε με 4-2-3-1 και στην αρχική ενδεκάδα ήταν τα περισσότερα μεταγραφικά αποκτήματα. Στο τέρμα ήταν ο Ζίβκοβιτς, δεξί μπακ ο Σάστρε, αριστερό ο Ράφα Σοάρες και στόπερ οι Παναγιώτου, Κάργας.

Στα χαφ οι Ντάντας, Αουγκούστο, δεξιά ο Λάμπρου, αριστερά ο Κουαλιάτα και ο Φιλίπε Σοάρες πίσω από τον Ολιβέιρα.

Γκολ ο Ολιβέιρα

Ο ΠΑΟΚ είχε τον έλεγχο από το πρώτο λεπτό, αλλά η πρώτη καλή στιγμή στο ματς ήταν για τους Ολλανδούς. Στο 18’ δεξί σουτ του Μπέρντεν έφυγε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι και στο 29’ο Κάργας έκοψε με απίθανη προβολή αντεπίθεση των Ολλανδών,.

Στην εξέλιξη της φάσης ο ΠΑΟΚ άνοιξε το σκορ. Ωραία μπαλιά του Φιλίπε, ο Ολιβέιρα στόπαρε εξαιρετικά με το στήθος και με αριστερό σουτ έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία!

Στο 32’ ο Κουαλιάτα έδωσε δεξιά στον Σάστρε, αλλά το δεξί σουτ του Ισπανού έφυγε ψηλά άουτ, όπως και στο 36’ η κεφαλιά του Μπέρντεν. Στο 40’ ο Κουαλιάτα έδωσε δεξιά στον Λάμπρου, η σέντρα του κόπηκε και το σουτ του Ντάντας κόντραρε στα σώματα.

Αυτογκόλ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Λουτσέσκου ξεκίνησε τον Ταλιχμανίδη στο τέρμα, δεξί μπακ ήταν ο Λύρατζης κι αριστερό ο Τσαούσης. Στόπερ οι Κουλιεράκης, Ίνγκασον, στα χαφ οι Τσιγγάρας, Σβαμπ, δεξιά ο Κωνσταντέλιας, αριστερά ο Ρικάρντο και ο Ελ Καντουρί πίσω από τον Τσόλακ.

Στην πρώτη επίθεση του ΠΑΟΚ έγινε το 2-0, όταν στο 47’ σε σέντρα του Λύρατζη, ο Μπάκερ με προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

Σεφτέ ο Ρικάρντο

Στο 63’ ο ΠΑΟΚ πέτυχε ωραίο γκολ. Ο Σβαμπ άνοιξε αριστερά στον Ελ Καντουρί, εξαιρετική σέντρα του Μαροκινού και ο Ρικάρντο που είχε πάει στον άξονα με κεφαλιά σε ρόλο φορ έστειλε τη μπάλα αριστερό δοκάρι και στα δίχτυα για το 3-0!

Γκολ ο Κωνσταντέλιας

Στο 73’ έγινε το 4-0 με αριστερό σουτ του Κωνσταντέλια κι ενώ ο Σβαμπ άφησε τη μπάλα να περάσει για να καταλήξει στα δίχτυα.

Με δέκα ο ΠΑΟΚ

Στο 82' τραυματίστηκε ο Λύρατζης και ο Λουτσέσκου έδειχνε εκνευρισμένος με τον αγωνιστικό χώρο. Ο νεαρός με πάγο στον αστράγαλο του δεξιού ποδιού αποχώρησε και δεν ξαναμπήκε στο ματς.

Στο 89' δεξί μακρινό σουτ του Στάινφελερ κατέληξε στο αριστερό δοκάρι του Ταλιχμανίδη.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς, Ράφα Σοάρες, Παναγιώτου, Κάργας, Σάστρε, Αουγκούστο, Ντάντας, Φιλίπε Σοάρες, Κουαλιάτα, Λάμπρου, Ολιβέιρα.

ΠΑΟΚ (Β’ ημίχρονο): Ταλιχμανίδης, Λύρατζης, Τσαούσης, Κουλιεράκης, Ίνγκασον, Τσιγγάρας, Σβαμπ, Ελ Καντουρί, Ρικάρντο (78' Τζίμας), Κωνσταντέλιας, Τσόλακ.

Γκόου Αχέντ Ίγκλς: θα ξεκινήσουν οι: Ντε Λάνγκε, Φοντάν, Κάιπερς, Ίτζες, Λιντχόρστ, Λίντμπερχ, Ρόμενς, Αντεκάνιε, Μπέρντεν, Στόκερς, Νικολάι.

Γκόου Αχέντ Ιγκλς (β’ ημίχρονο): Ντέιλ, Αβεντισιάν, Γιάνσεν, Μπλόμε, Οζτούρκ, Μπάκερ, Βάϊενμπεργκ, Σάαθοφ, Μπέρενσοτ, Χάαρ, Στάινφελερ.