ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 2-3: Διπλό με «σφυγμό» Ευρώπης στους Ζωσιμάδες (photos)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ: Την πρώτη της νίκη πανηγύρισε στα play off η Ένωση.

Έδειξε… παλμό η ΑΕΚ στα play off, καθώς νίκησε 3-2 τον μαχητικό ΠΑΣ Γιάννινα στους «Ζωσιμάδες» και παραμένει στο κόλπο για την έξοδο στην Ευρώπη. Η Ένωση ήταν αποτελεσματική μπροστά, αλλά παρουσίασε πάλι αδυναμίες αμυντικά, με τον Περέα να τις… εκμεταλλεύεται.

Ο Κριχόβιακ πέτυχε το πρώτο του γκολ με τα κιτρινόμαυρα στο 4’ και ο Ρότα στο 45+2’ σκόραρε με σουτ για το 1-2. Στο 24’ είχε σκοράρει ο Σάλιακας αλλά ακυρώθηκε για οφσάιντ του Περέα. Στο 52’ όμως ο Περέα μείωσε σε 1-2. Στο 69’ ο Αραούχο σκόραρε για το 1-3, με τον ΠΑΣ να μειώνει σε 2-3 στο 90’ πάλι με τον Περέα.

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη στα play off και έφτασε τον Παναθηναϊκό στους 51 βαθμούς, με πέντε κρίσιμα παιχνίδια να απομένουν πλέον.

Πώς παρατάχθηκαν

Ο Ηρακλής Μεταξάς δεν αντιμετώπιζε αγωνιστικά προβλήματα και παρέταξε τον ΠΑΣ με την καλύτερη δυνατή ενδεκάδα, έχοντας τον Περέα στην κορυφή και τον Κόντε στον πάγκο.

Ο Σωκράτης Οφρυδόπουλος έκανε αρκετές αλλαγές, με τους Στάνκοβιτς, Μήτογλου, Χατζισαφί και Μάνταλο να επιστρέφουν στην αρχική ενδεκάδα της ΑΕΚ, με στόχο τον περιορισμό των λαθών.

Ξεκίνημα με γκολ

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι στα Ιωάννινα, ψάχνοντας το γρήγορο γκολ, το οποίο και βρήκε. Στο 4’ ο Μάνταλος έκανε τη μπαλιά για τον Τσούμπερ, εκείνος έβγαλε για τον Κριχόβιακ, που με δυνατό σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 0-1.

Στο 13’ ο Αραούχο έκανε το σουτ, αλλά ο Λοντίγκιν μπλόκαρε. Ο Αργεντινός φορ ήταν ιδιαίτερα κινητικός και έκανε αρκετές ενέργειες, αν και μερικές ήταν οφσάιντ. Στο 22’ έπιασε ένα πολύ καλό σουτ, αλλά πέρασε μόλις άουτ.

Ακυρωθέν γκολ του ΠΑΣ

Ο ΠΑΣ ανέβασε την απόδοσή του μετά το 15’ και στο 24’ ο Περέα χόρεψε την άμυνα της ΑΕΚ, έβγαλε τη σέντρα για τον Σάλιακα, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Στάνκοβιτς. Ωστόσο, η φάση εξετάστηκε στο VAR και ο Περέα ήταν οφσάιντ στην αρχή της φάσης, με αποτέλεσμα το γκολ να μην μετρήσει.

Οι Γιαννιώτες είχαν ισορροπήσει το ματς και πίεζαν για το γκολ, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για να ισοφαρίσουν. Η ΑΕΚ είχε κάποιες καλές ενέργειες, αλλά δεν μπορούσε να απειλήσει.

Γκολ ο Ρότα στις καθυστερήσεις

Αν και προς το τέλος του ημιχρόνου, η Ένωση φαινόταν να θέλει να ροκανίσει τον χρόνο για να πάει με ένα γκολ διαφορά στα αποδυτήρια, τελικά βρήκε και δεύτερο γκολ. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Τσούμπερ έκανε το γύρισμα προς τα δεξιά για τον Ρότα, εκείνος μπήκε στην περιοχή, απέφυγε τον Πίρσμαν και με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.

Μείωσε ο Περέα

Στην πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου μέρους, ο ΠΑΣ Γιάννινα βρήκε το γκολ. Από ωραία ομαδική ενέργεια, ο Σάλιακας έβγαλε τη μπαλιά για τον Περέα ο οποίος με απευθείας σουτ νίκησε τον Στάνκοβιτς για το 1-2.

Στη συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως, με την Ένωση να προσπαθεί να κρατήσει μπάλα και τον ΠΑΣ να ψάχνει τις αντεπιθέσεις.

Ευκαιρία ο Περέα, γκολ ο Αραούχο!

Μέσα σε δύο λεπτά, το παιχνίδι πήρε φωτιά. Στο 69’ ο Περέα επιχείρησε ένα καλό σουτ έξω από την περιοχή, με τη μπάλα να περνά άουτ. Στην εξέλιξη της φάσης, ο Λιβάι Γκαρσία βγήκε μπροστά, έβγαλε τη μπαλιά για τον Αραούχο, ο οποίος με σουτ νίκησε τον Λοντίγκιν για το 1-3. Οι παίκτες του ΠΑΣ σε αυτή τη φάση αδράνησαν, με τους «κιτρινόμαυρους» να πετυχαίνουν ένα ωραίο γκολ, το πρώτο τους σε δεύτερο ημίχρονο στα play off.

Ο Ηρακλής Μεταξάς σε μια προσπάθεια να δώσει νέα πνοή στην ομάδα του, έριξε στο παιχνίδι τον Κόντε, ο οποίος μετά από επτά μήνες μπήκε στο γήπεδο και αποθεώθηκε.

Περέα και πάλι

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις αλλαγές και ο ΠΑΣ δεν μπορούσε να βρει τρόπο να απειλήσει. Στο 90’ όμως ο Σάλιακας έβγαλε τη μπαλιά για τον Περέα κι εκείνος με κεφαλιά σκόραρε για το 2-3. Παρά την ένταση των τελευταίων λεπτών δεν άλλαξε κάτι και η ΑΕΚ απέδρασε με τη νίκη από τους «Ζωσιμάδες».

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πίρσμαν, Σνάιντερ (62’ Μορέιρα), Καραχάλιος, Στάνκο, Γκαρντάβσκι (79’ Κόντε), Ντομίνγκεθ, Περέα.

ΑΕΚ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στάνκοβιτς, Ρότα, Μήτογλου, Τζαβέλλας, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (78’ Σιμόες), Κριχόβιακ (88’ Σάκχοφ), Γκαρσία (83’ Σβάρνας), Μάνταλος, Τσούμπερ, Αραούχο (88’ Ανσαριφάρντ).