ΑΕΚ: «Έσπασε» αρνητικό σερί σε ντέρμπι – Οι συμπτώσεις της… τελευταίας φοράς (photos+videos)

ΑΕΚ: Στοπ σ’ ένα αρνητικό σερί που είχε σε ντέρμπι με τις ομάδες του Big 4 έβαλε η Ένωση με τη νίκη της 1-0 επί του Παναθηναϊκού.

Το «συγκρότημα» του Αργύρη Γιαννίκη μπορεί να μην… τρέλανε με την εμφάνισή του στο πρώτο αθηναϊκό ντέρμπι της σεζόν, ωστόσο, πήρε αυτό που ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Τη νίκη και παράλληλα τους τρεις βαθμούς, ούτως ώστε να παραμείνει στο… κατόπι του Ολυμπιακού στη «μάχη» για τον φετινό τίτλο.

Το γκολ του Σιμάνσκι μόλις στο 2ο λεπτό ήταν αρκετό για να κρίνει την αναμέτρηση, όπου ο Παναθηναϊκός μπορεί να δημιούργησε ευκαιρίες για να σκοράρει, αλλά η ΑΕΚ έδειχνε ικανή να κρατήσει το αποτέλεσμα που ήθελε. Μάλιστα, αυτή ήταν η πρώτη επικράτηση των «κιτρινόμαυρων» έπειτα από έντεκα εντός έδρας ντέρμπι χωρίς νίκη.

Η τελευταία νίκη είχε έρθει και πάλι απέναντι στους «πράσινους», όταν η Ένωση είχε επιβληθεί 1-0 χάρις σε τέρμα του Σέρχιο Αραούχο στα πρώτα λεπτά του ντέρμπι και συγκεκριμένα στο 8ο λεπτό, σ’ ένα ματς με πολλές ομοιότητες μ’ αυτό της Κυριακής (05/12)