Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα 1-0: Έσπασε τη γκαντεμιά με Ιωαννίδη, Κότσαρη (photos+video)

Απόλλων Σμύρνης-ΠΑΣ Γιάννινα: Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» πανηγύρισε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα.

Το πρώτο του τρίποντο πανηγύρισε ο Απόλλων Σμύρνης, ο οποίος επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα στη Ριζούπολη. Μετά από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, η «Ελαφρά Ταξιαρχία» κατάφερε να προηγηθεί στο 48’ με τον Ιωαννίδη. Ο ΠΑΣ είχε μια φλύαρη υπεροχή στη συνέχεια, αλλά έχασε τη μεγάλη ευκαιρία να αποδράσει με την ισοπαλία, αλλά ο Κότσαρης απέκρουσε το πέναλτι του Περέα.

Το πρώτο ημίχρονο είχε καλό ρυθμό, με τις δύο ομάδες να βγάζουν ένταση στον αγωνιστικό χώρο. Ωστόσο, οι καλές φάσεις ήταν λιγοστές, με τον ΠΑΣ Γιάννινα να είναι πιο απειλητικός, αλλά δυσκολευόταν να βρει διαδρόμους. Ο Απόλλων Σμύρνης είχε στηθεί με μεγάλη προσοχή στην άμυνα και δεν επέτρεψε στους Ηπειρώτες να δημιουργήσουν κάποια μεγάλη φάση. Κάποια σουτ των Περέα, Γκαρντάφσκι δεν βρήκαν στόχο.

Στο δεύτερο ημίχρονο και οι δύο ομάδες έκαναν αλλαγές, καθώς οι Φέστα και Μεταξάς δεν ήταν ευχαριστημένοι από την εικόνα που έβλεπαν. Στο 48’ από κόρνερ του Μαρτίνες για τον Απόλλωνα, μετά οπό κόντρες ο Ιωαννίδης ευνοήθηκε και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Ο Απόλλων είχε κάποιες καλές στιγμές για να διπλασιάσει τα τέρματά του, με τους Φατιόν και Τριάδη. Ο ΠΑΣ Γιάννινα ανέβασε στροφές μετά το 65’, αλλά είχε μια φλύαρη υπεροχή. Ο Απόλλων ήταν καλοστημένος στην άμυνα και δεν άφηνε πολλά περιθώρια στην ομάδα του Ηρακλή Μεταξά.

Στο 85' ο Μίνα έπιασε δυνατό σουτ, αλλά ο Κότσαρης με τρομερή εκτίναξη, απέκρουσε εντυπωσιακά.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, ο ΠΑΣ κέρδισε πέναλτι για χέρι μέσα στην περιοχή. Ο Περέα ανέλαβε την εκτέλεση, με τον Κότσαρη ωστόσο να αποκρούει και να δίνει ουσιαστικά την πρώτη νίκη στον Απόλλωνα.

Απόλλων Σμύρνης (Τζανλούκα Φέστα): Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Ντομίνγκες, Άλβες (46’ Λισγάρας), Τουτουαρίμα, Φατιόν, Κάστρο, Τσιλούλης (90’ Ντεντάκης), Παμλίδης (79’ Βιτλής), Φαν Λα Πάρα (46’ Μαρτίνες), Ντάουντα (46’ Ιωαννίδης).

ΠΑΣ Γιάννινα (Ηρακλής Μεταξάς): Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε (80’ Παντελάκης), Κάργας, Πίρσμαν, Καραχάλιος (80’ Μίνα), Ντομίνγκεθ, Σνάιντερ (64’ Μπρένερ), Γκαρντάφσκι (46’ Μορέιρα), Περέα, Μιλιντσεάνου (46’ Τριάδης).