Παναιτωλικός-Ολυμπιακός 0-3: Τον… βύθισε με Ελ Αραμπί και βλέπει Ερυθρό Αστέρα (photos+videos)

Ο Ελ Αραμπί πήρε το… όπλο του και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό.

Στις νίκες επέστρεψε ο Ολυμπιακός και διατήρησε τη θέση του στην κορυφή της βαθμολογίας, μαζί με τον ΠΑΟΚ, στο τέλος του πρώτου γύρου, καθώς επιβλήθηκε 3-0 του Παναιτωλικού. Ο Ελ Αραμπί με μια ασίστ στον Ποντένσε και δύο γκολ στο πρώτο ημίχρονο έδωσε τη νίκη στους Πειραιώτες στο Αγρίνιο. Πλέον οι «ερυθρόλευκοι» στρέφουν την προσοχή τους στο κρίσιμο ματς για το Champions League με τον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Μάκη Χάβου είχε δοκάρι στο 33’ με τον Αριγίμπι και κάποιες ακόμα καλές φάσεις, αλλά υποχρεώθηκε σε μια ακόμα ήττα, μένοντας χωρίς νίκη μετά από 13 παιχνίδια.

Αποφασισμένος να πετύχει ένα γρήγορο γκολ ήταν ο Ολυμπιακός στο Αγρίνιο και μόλις στο 6’ το κατάφερε. Σε μια αντεπίθεση των «ερυθρόλευκων», ο Ελ Αραμπί έβγαλε τρομερή μπαλιά για τον Ποντένσε, ο οποίος πλάσαρε σωστά τον Κνετ και έγραψε το 0-1.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, ενώ ο Ολυμπιακός είχε την κατοχή της μπάλας. Ο Παναιτωλικός άγγιξε την ισοφάριση στο 33’, με το σουτ του Αριγίμπι να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι του Σα. Στο 36’ ο Σουντανί δεν έκανε καλό πλασέ απέναντι στον Κνετ, αλλά στο 41’ ο Ελ Αραμπί πέτυχε το 0-2 με κεφαλιά.

Οι Πειραιώτες «καθάρισαν» το παιχνίδι πριν τελειώσει το ημίχρονο και στο 45+1’ ο Ελ Αραμπί με ωραία κίνηση και πλασέ, έγραψε το 0-3.

Ο ρυθμός δεν ήταν τόσο καλός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ολυμπιακό να είναι καλύτερος, αλλά να μην απειλεί ιδιαίτερα. Ο Παναιτωλικός δεν έδειχνε ικανός να αντιδράσει και να ψάξει ένα γκολ. Στο 61’ ένα σουτ του Ραντζέλοβιτς από πλάγια θέση, ο Κνετ «καθάρισε» τη φάση. Οι γηπεδούχοι είχαν μια καλή στιγμή στο 74’, αλλά το σουτ του Αριγίμπι δεν βρήκε στόχο. Στο 78’ ο Σα αρχικά και ο Μπουχαλάκης στη συνέχεια απεσόβησαν το γκολ του Παναιτωλικού, σε προσπάθειες των Αριγίμπι και Ντίας. Στα τελευταία λεπτά, και οι δύο ομάδες είχαν κάποιες καλές στιγμές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ομάρ, Σεμέδο, Μπα, Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά (71’ Μπρούνο), Ποντένσε (56’ Ραντζέλοβιτς), Μασούρας, Σουντανί, Ελ Αραμπί (64’ Μπουχαλάκης).

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Κνετ, Σανιά, Μαρσιαλ, Γιοβάνοβιτς, Λουσερο, Τσιγγάρας (54’ Σίεστεντ), Λιάβας (69’ Καββαδίας), Ταχάρ, Αριγιμπι, Ντιάζ, Μπαΐροβιτς (63’ Ντάλσιο).

Γλιτώνει τη χρεοκοπία ο Μπόρις Μπέκερ
Μπαίνει στο χειρουργείο ο Έντσο Φερνάντες
ΑΕΚ: «Συμπεριφορές προβοκατόρων προκαλούν ανυπολόγιστη ζημιά στην ομάδα μας»
Euroleague, Μπαρτσελόνα - Ολυμπιακός 77-69: Έμεινε από ενέργεια και η Μπάρτσα έκανε το 1-1