Super League Κ15: Η «μπίλια» έκατσε στον Άρη

Ο Άρης επικράτησε με 4-2 στα πέναλτι του Παναθηναϊκού (3-3 η κανονική διάρκεια του αγώνα) στον ημιτελικό του Final-4 του πρωταθλήματος της Κ15 στη Super League

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης κατάφερε μάλιστα και να προηγηθεί με τον Τσέρα να κάνει στο 18ο λεπτό ωραία ατομική ενέργεια, σουτάροντας στο τέλος στα πόδια του Καλλέργη, οποίος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και έδωσε το προβάδισμα στον Άρη.

Μετά την επίτευξη τέρματος των «κιτρινόμαυρων» οι «πράσινοι» ανέβασαν την απόδοση τους, παίρνοντας τον έλεγχο της μπάλας στα πόδια τους. Ο Παναθηναϊκός έφτασε στην ισοφάριση με τον Καλοσκάμη να συνεργάζεται με τον Βολάκη και τον τελευταίο να ισοφαρίζει στο 34'.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Άρης, έχοντας και πάλι πρωταγωνιστή τον Ορέστη Τσέρα πήρε και «κεφάλι» στο σκορ με τον νεαρό μεσοεπιθετικό να κάνει με κεφαλιά το 2-1. Λίγα λεπτά αργότερα ο Τσέρα εκμεταλλεύτηκε το λάθος των αμυντικών του Παναθηναϊκού και με πλασέ έκανε το 3-1.

Στο 58' οι «πράσινοι» βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Βολάκη να σκοράρει, παρόλα αυτά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιτ με τους ανθρώπους του Παναθηναϊκού να διαμαρτύρονται (σωστά).

Το σύνολο του Θωμά Μαυρουδή, κατάφερε να μειώσει στο 68ο λεπτό με τον Καλοσκάμη να κερδίζει πέναλτι και τον Βολάκη να ευστοχεί και να κάνει το 3-2.

Στο 73ο λεπτό ο Άρης έμεινε με δέκα ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Στεφανίδη, με τον Προδομίτη λίγα δευτερόλεπτα αργότερα να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ και να κάνει το 3-3.

Η κανονική διάρκεια του παιχνιδιού έληξε ισόπαλο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην διαδικασία των πέναλτι εκεί που ο Άρης με πρωταγωνιστή τον τερματοφύλακα του Κυριαζή που απέκρουσε δύο πέναλτι, πήρε την πρόκριση για τον τελικό με 2-4.

Παναθηναϊκός (Μαυρουδής): Δρανδάκης, Καπαμτζιάν (Καλός 67'), Καλλέργης, Προδρομίτης, Ρουσίτ, Αγγελόπουλος, Βολάκης, Ψύλλας, Δήμος, Κυριόπουλος, Καλοσκάμη.

Άρης (Καζάνας): Κυριαζής, Στεφανίδης, Κοτινάκης, Τάλκα, Βακουφτσής (Καραμανλής 70'), Τσιάτσος, Βρέττας, Τσέρα (Ξανθόπουλος 64'), Χατζηιωάννου, Παναγίδης, Κασαπίδης (Συμεωνίδης 80').

Αθλητικές μεταδόσεις: Πού θα δείτε Μπαρτσελόνα-Ολυμπιακός, Τενερίφη-Περιστέρι και τον Πετρούνια
Παπαπέτρου στο Onsports.gr: «Ακόμα δεν έχει τελειώσει τίποτα, ευχαριστούμε τον κόσμο μας»
Ρέντη: Στον εισαγγελέα οι κατηγορούμενοι χούλιγκαν - Απολογούνται οι πρώτοι 10 από τους 67
Μακάμπι: Εξαιρετικά αμφίβολος για το Game 3 o Μπόλντγουιν -Στην Κροατία για θεραπείες