ΠΑΟΚ: Ο Μαουρίσιο πρόλαβε τον… Αναστασιάδη

Η επίδοση του Βραζιλιάνου στο ντέρμπι Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ.

Ένα από τα πιο γρήγορα τέρματα στο πρωτάθλημα πέτυχε ο Μαουρίτσιο για τον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, καθώς βρήκε δίχτυα 63 δευτερόλεπτα μετά από τη σέντρα.

Αυτή η επίδοση είναι ιστορική, καθώς ο Βραζιλιάνος ξεπέρασε τον Άγγελο Αναστασιάδη, που κατείχε το ρεκόρ για το πιο γρήγορο γκολ σε ντέρμπι με τους «πράσινους» στην Αθήνα.

Εντυπωσιακό είναι το γεγονός ότι ποτέ από το 1959 στην ιστορία της Α' Εθνικής δεν είχε πετύχει γκολ ο ΠΑΟΚ νωρίτερα από το 20ο λεπτό! Μάλιστα δεν ήταν καν συνηθισμένο να σκοράρει συχνά στο πρώτο ημίχρονο! Το γρηγορότερο μέχρι σήμερα γκολ του ΠΑΟΚ στην έδρα του Παναθηναϊκού ήταν στο 20ο λεπτό του αγώνα που είχε γίνει στη Λεωφόρο στις 15 Φεβρουαρίου 1976!

Τότε στο 20ο λεπτό ο Άγγελος Αναστασιάδης με πέναλτι, που κέρδισε ο Χρήστος Τερζανίδης από τον Γιώργο Γονιό, έκανε το 0-1. Αυτό κράτησε μόλις δύο λεπτά, καθώς ο Κώστας Ιωσηφίδης ανέτρεψε τον Χάρη Γραμμό και ο Αντώνης Αντωνιάδης ισοφάριζε επίσης με πέναλτι στο τελικό 1-1.

Δύο χρόνια νωρίτερα στις 10 Μαρτίου 1974, ο Παναγιώτης Κερμανίδης είχε σκόραρε στο 21ο λεπτό σε ένα παιχνίδι που τελικά κέρδισε με 3-2 ο Παναθηναϊκός.