ΠΑΟΚ-ΠΑΣ Γιάννινα 2-1: Λύτρωση με Σφιντέρσκι και τώρα... ΑΕΚ! (photos)

O Σφιντέρσκι υπέγραψε στο 87΄' το θρίλερ με τον ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και χάρισε τη νίκη με 2-1 στον ΠΑΟΚ.

Ο ΠΑΟΚ ζορίστηκε στην Τούμπα με τον ΠΑΣ Γιάννινα αλλά κατάφερε να πάρει τη νίκη στο φινάλε. Ο Πολωνός φορ, Σφιντέρσκι που αποκτήθηκε για να καλύψει το κενό του Πρίγιοβιτς σκόραρε στο 87' και διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για το δικέφαλο.

Οι Θεσσαλονικείς ξεπέρασαν με αρκετό άγχος και πίεση το εμπόδιο του «Άγιαξ» και πηγαίνουν χωρίς απώλειες στο επερχόμενο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ.

Ο ΠΑΟΚ είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα από την έναρξη της αναμέτρησης, πιέζοντας συνεχώς για το γκολ. Ωστόσο ο Βελλίδης όποτε χρειάστηκε δήλωσε παρών και απέκρουσε τις προσπάθειες των γηπεδούχων. Στο 21’ σουτ του Μίσιτς πέρασε άουτ, ενώ οι προσπάθειες των Πέλκα, Λημνιού, Μπίσεσβαρ δεν κατέληξαν στα δίχτυα. Στο 37’ ο Ευαγγέλου ανέτρεψε τον Άκπομ, με τον Πέλκα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και πετυχαίνει το 1-0. Ο ΠΑΣ δεν απείλησε στο πρώτο ημίχρονο, με την κατοχή να είναι συντριπτικά υπέρ του ΠΑΟΚ.

Η εικόνα του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στην πρώτη ευκαιρία του ο ΠΑΣ Γιάννινα κατάφερε να σκοράρει. Στο 52’ ο Μπουκουβάλας έβγαλε τον Μάνο σε θέση βολής, ο οποίος με ψηλοκρεμαστό σουτ έστειλε τη μπάλα πάνω από τον Πασχαλάκη και στα δίχτυα για το 1-1. Ο σκόρερ του ΠΑΣ ωστόσο ήταν οφσάιντ, κάτι που δεν υπέδειξε ο βοηθός.

Ο ΠΑΟΚ στη συνέχεια προσπάθησε να αυξήσει την πίεσή του για να πετύχει το γκολ της νίκης. Ο Μαουρίσιο στο 62’ έχασε μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει, καθώς από τα έξι μέτρα έστειλε τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 76’ οι γηπεδούχοι κέρδισαν νέο πέναλτι, σε τράβηγμα του Λίλα στον Άκπομ. Ο παθών ανέλαβε την εκτέλεση, αλλά ο Βελλίδης έπεσε σωστά στη δεξιά γωνία του και μπλόκαρε τη μπάλα, κρατώντας το 1-1. Η πίεση όμως των γηπεδούχων απέδωσε στο 88’, όταν ο Ελ Καντουρί έκανε τη σέντρα, ο Μάτος με κεφαλιά έστρωσε τη μπάλα στον Σβιντέρσκι και ο Πολωνός πέτυχε το 2-1. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι, με τον ΠΑΟΚ να παίρνει μια σπουδαία νίκη στον δρόμο για την κατάκτηση του τίτλου.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Κρέσπο, Βαρέλα, Γιαννούλης, Μίσιτς (74’ Ελ Καντουρί), Μαουρίσιο, Πέλκας, Μπίσεσβαρ (58’ Ζαμπά), Λημνιός (67’ Σβιντέρσκι), Άκπομ.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γιάννης Πετράκης): Βελλίδης, Λίλα, Σκόνδρας, Ευαγγέλου, Σιόντης, Μπουκουβάλας, Σεργκελασβίλι, Βιδάλ (74’ Πάντελιτς), Γιάκος, Κριζμάν (85’ Παμλίδης), Μάνος.

Κερδίστε 2 εισιτήρια για το Παναθηναϊκός AKTOR - Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Game 2
Πανέτοιμος για το Game 1, κόντρα στην Μπαρτσελόνα, ο Ολυμπιακός
Παναθηναϊκός ΑΚΤΟΡ: Οι διαιτητές του Game 2 με τη Μακάμπι
Νέο σκάνδαλο στην Premier League: Συνελήφθησαν δύο παίκτες για βιασμό και σεξουαλική επίθεση