ΟΦΗ-Πανιώνιος 1-1: Τσίμπησε βαθμό με Καμαρά (photos)

Πάλι ο ΟΦΗ δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα.

Τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) «τσίμπησε» ο Πανιώνιος στο «Γεντί Κουλέ» από τον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με τον Πλατέλλα στο 27’, αλλά για ένα ακόμη παιχνίδι δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν, καθώς ο Καμαρά ισοφάρισε σε 1-1 στο 80’. Ο ΟΦΗ παρέμεινε στις χαμηλές θέσεις της βαθμολογίας, ενώ ο Πανιώνιος ανέβηκε στην 7η θέση.

Ορεξάτα ξεκίνησε ο ΟΦΗ το παιχνίδι, έχοντας την κατοχή της μπάλας και τις πρώτες επικίνδυνες επισκέψεις στα καρέ του Πανιωνίου. Οι «κυανέρυθροι» προσπάθησαν να ισορροπήσουν, αλλά η βροχή που ξεκίνησε μετά το πρώτο 20λεπτο στο Ηράκλειο δυσκόλευε τις προσπάθειες. Στο 27’ ο Πλατέλλας μετά από γύρισμα του Κουτσιανικούλη και τον Σταυρόπουλο να γλιστράει, πέτυχε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπορούσαν να αντιδράσουν, με τον Ντουρμισάι να απειλεί σε δύο περιπτώσεις, χωρίς όμως αποτέλεσμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο, με τον Πανιώνιο να ψάχνει το γκολ και τον ΟΦΗ να μην μπορεί να απειλήσει. Οι επισκέψεις στα καρέ των δύο ομάδων δεν έκρυβαν κινδύνους. Τα δεδομένα του αγώνα άλλαξαν στο 80’, όταν ο Καμαρά με κεφαλιά μετά από σέντρα του Παπαγεωργίου ισοφάρισε σε 1-1. Οι Κρητικοί προσπάθησαν να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα, αλλά ο Κότνικ μπλόκαρε το σουτ του Βουό. Στα τελευταία λεπτά και οι δύο ομάδες έψαξαν το γκολ της νίκης, αλλά διατηρήθηκε ως το τέλος το 1-1.

ΟΦΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Στρέζος, Γιαννούλης (74’ Κοροβέσης), Μπράουν, Ποτουρίδης, Μιχόγεβιτς, Παπάζογλου (83’ Πέρσον), Νάστος, Κουτσιανικούλης, Ντίνας (73’ Κυριακίδης), Πλατέλλας, Βουό.

Πανιώνιος (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς, Ντομίνγκες, Παπαγεωργίου, Κόρμπος, Σίντι Αλί (85’ Μακρύλλος), Οικονομίδης, Τσιλούλης (72’ Καμαρά), Ντουρμισάι, Κόσιτς (55’ Σπιριντόνοβιτς).

ΠΑΜΕ ΣΤΟΙΧΗΜΑ: Περισσότερα από 28 εκατομμύρια ευρώ σε κέρδη μοίρασε την προηγούμενη εβδομάδα