Λαμία-Παναιτωλικός 2-2: This is Lamia!

O Βουό διατήρησε το αήττητο της Λαμίας στην έδρα της προκαλώντας «έμφραγμα» στο 97’ για το 2-2 με τον Παναιτωλικό. - Τρεις αποβολές στο ματς!

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς της Λαμίας με τον Παναιτωλικό για την 13η αγωνιστική της Super League, Μετα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι όπου οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 με τέρματα του Ρότσα στο 12΄ και του Ντιας στο 24΄, οι γηπεδούχοι μείωσαν στο 69΄ με τον Ακόστα και πήραν το βαθμό της ισοπαλίας στο 7ο λεπτό των καθυστερήσεων με τέρμα του Βουό.

Η Λαμία έκανε την ανατροπή και πήρε το βαθμό της ισοπαλίας μετά από ένα δραματικό 90λεπτο, αφού οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 2-0 και κατάφεραν να ισοφαρίσουν στην εκπνοή του αγώνα. Σκόρερ του πρώτου τέρματος ο Ρότσα στο 12΄ από κοντινή απόσταση, μετά από κεφαλιά του Ασίγκμπα που βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Λαμίας. Με την συμπλήρωση του 24ου λεπτού της αναμέτρησης η ομάδα του Αγρινίου απλοποίησε τα πράγματα αφού έκανε το 2-0 με πλασέ του Ντίας από μεταβίβαση του Μοράρ.

Η ομάδα του Μάμπη Τενέ μείωσε στο 69΄ με σουτ του Ακόστα μετά από εξαιρετική πάσα από τον Καραγιάννη στην πλάτη της άμυνας του Παναιτωλικού, ενώ στη συνέχεια πίεσε μέχρι το τέλος του αγώνα για να φθάσει στην ισοφάριση και τα κατάφερε. Σκόρερ στο 90+7΄του αγώνα ήταν ήταν ο Βουό από κοντά, μετά από διαδοχικές κεφαλιές των άνερσον και Όμο.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε ο Μπεχαράνο του Παναιτωλικού με δεύτερη κίτρινη και ο Ακόστα με απευθείας κόκκινη, για μια αψιμαχία που είχαν, ενώ λιγο αργότερα αποβλήθηκε κα ο τερματοφύλακας Παπαδόπουλος και την υπεράσπιση της εστίας των γηπεδούχων στα τελευταία δευτερόλεπτα ανέλαβε ο Παντελιάδης.

Λαμία (Μπάμπης Τενές): Παπαδόπουλος, Κουτρουμάνος (29΄ Αναστασόπουλος), Ασίγκμπα, Κουκόλης (42΄ Βουό), Παντελιάδης, Όμο, Μπλάζιτς, Βασιλαντωνόπουλος, Πίτι (62΄ Καραγιάννης), Ακόστα, Βάντερσον.

Παναιτωλικός (Μάκης Χάβος): Τσεναμο, Μαρινάκης, Μιχάι, Μόρας, Ρότσα, Πάουλο, Μπεχαράνο, Ρόσα (70΄ Κλέσιο), Μάζουρεκ (75΄ Τσοκάνης), Μοράρ (79΄ Μαρκόβσκι), Ντίας.

Αναβλήθηκε το Παναθηναϊκός AKTOR - Προμηθέας λόγω του ΑΕΚ-Ολυμπιακός
Οι διαιτητές των playoffs: Σλοβένος στο ΑΕΚ - Ολυμπιακός, Δανός στο Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ
Κύπελλο Ελλάδας, Παναθηναϊκός - Άρης: Τελικό με 8.000 κόσμο για κάθε ομάδα θέλει ο Καρυπίδης