Καλπάζει για την άνοδο ο Πλατανιάς

Ο Πλατανιάς συνέχισε την προέλασή του, του προς τη Super League, μετά τη νίκη 3-0 που σημείωσε το γήπεδο του Μάλεμε επί της Καλλονής.

Η ομάδα των Χανίων δεν απέδωσε ιδιαίτερα καλό ποδόσφαιρο, σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν την υπεροχή στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δημιούργησαν ευκαιρίες για γκολ, αλλά τελικά έμειναν άκαπνοι!
Ο Πλατανιάς ευτύχησε να προηγηθεί μόλις στο 2ο λεπτό με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιρτσέτα, το οποίο κέρδισε ο Μαραγκουδάκης, σε ανατροπή του από τον Σουλογιάννη.
Παρ’ όλα αυτά, οι ποδοσφαιριστές της Καλλονής ανέβασαν σταδιακά την απόδοσή τους, δημιούργησαν ορισμένες καλές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αλλά στάθηκαν άτυχοι.
Στο 33΄  ο Πλατανιάς, στην πρώτη ευκαιρία που δημιούργησε μετά τη φάση του πέναλτι σημείωσε το 2-0 – το γκολ πέτυχε ο Ναζλίδης με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή και αριστερά 0 – και αυτόματα απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την κατάκτηση της νίκης.
Στο δεύτερο ημίχρονο, η Καλλονή ενέτεινε τις προσπάθειές της για να μειώσει το σκορ, αλλά και πάλι ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Ατύχησε μάλιστα να δεχθεί και τρίτο γκολ στο 63΄, μετά από προσωπική ενέργεια του Μαραγκουδάκη και σουτ μέσα από την περιοχή και κάπου εκεί το παιχνίδι τελείωσε για τους νησιώτες, οι οποίοι στο 81΄είχαν δοκάρι σε σουτ του Μαρσέλο.
Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Μάνταλος από τον σύνδεσμο της Αθήνας, ο οποίος έδειξε κίτρινη κάρτα στους Δέντσας,  Σουλογάνη, Καρακώστα, Κριπιντίρη, Χατζόπουλο, Σιλιγαρδάκη.

ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ: (Τίμος Καβακάς):  Λαζαρίδης, Παληγέωργος (68' Τσοντάκης), Κουρτεσιώτης, Τζανής, Ραπτάκης, Δέντσας, Γκονζάλες (78' Χαϊκάλης), Μιρτσέτα (59' Μαραγκός), Δράμι, Μαραγκουδάκης, Ναζλίδης.
ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ (Λουτσιάνο Ντε Σόουζα): Σουλογάνης, Χατζόπουλος (52' Ταραχούλσκι), Καρακώστας, Χωριανόπουλος, Μήτσης, Κριπιντίρης, Σιλιγαρδάκης, Μαρσέλο, Ζουρούδης (73' Ντος Σάντος), Μανουσάκης, Λεοζίνιο (77' Σαμπάνης).