Premier League: Τεσσάρα η Σίτι στη Λίβερπουλ!

Premier League: Επίδειξη δύναμης έκανε η Μάντσεστερ Σίτι επικρατώντας 4-1 της Λίβερπουλ – Στο -5 απ’ την κορυφή οι «πολίτες».

Στα χαρτιά ήταν ντέρμπι. Στην πράξη αποδείχθηκε επίδειξη ανωτερότητας από ένα σημείο και μετά. Η Μάντσεστερ Σίτι φιλοξένησε τη Λίβερπουλ για την 29η αγωνιστική της Premier League. Χωρίς τον Έρλινγκ Χάαλαντ στη διάθεσή της, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα επιβλήθηκε εμφατικά με σκορ 4-1 των «κόκκινων». Μένοντας για τα καλά στο «κυνήγι» της Άρσεναλ και της κορυφής.

Όλα αυτά παρότι η Λίβερπουλ προηγήθηκε στο σκορ. Ήταν το 17ο λεπτό όταν ο Μο Σαλάχ έκανε το 0-1, δίνοντας ελπίδες στην ομάδα του Γιούρκεν Κλοπ. Όμως από εκεί και πέρα οι «πολίτες» ήταν οι απόλυτοι πρωταγωνιστές και με τον Γκρίλις να κάνει εκπληκτικό ματς έκαναν εύκολα την ανατροπή.

Ο Άλβαρες ισοφάρισε στο 27’ σε 1-1. Ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στο 46’ ο Ντε Μπρόινε έκανε το 2-1 δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του που δε χάθηκε ποτέ. Ο Γκουντογκάν στο 53’ έκανε το 3-1, για να διαμορφωθεί το τελικό 4-1 στο 74’ απ’ τον κορυφαίο του ματς, Τζακ Γκρίλις.

Έτσι η Μάντσεστερ Σίτι ανέβηκε στους 64 βαθμούς και είναι πλέον στο -5 απ’ την Άρσεναλ, με τις δύο ομάδες να έχουν από 28 αγώνες. Η Λίβερπουλ έμεινε στους 42 και είναι στο -7 απ’ τις θέσεις του Champions League, με δύο ματς λιγότερα από την Τότεναμ, αλλά έχει στους 5 βαθμούς πάνω της και τη Νιούκαστλ που έχουν τα ίδια παιχνίδια.

Παναθηναϊκός AKTOR: Αυτό είναι το ΟΑΚΑ, αυτός είναι ο κόσμος
Άρσεναλ: Πέθανε ο πρώην πρόεδρος των «κανονιέρηδων», Σερ Τσιπς Κέσγουικ
Βαγγέλης Μαρινάκης: «Να κυνηγάτε τα όνειρά σας»
Παναθηναϊκός AKTOR : Απρόοπτο με Λεσόρ, δε θα αγωνιστεί με Περιστέρι