Serie A: Απίστευτο ματς και ισοπαλία στο Μίλαν-Ρόμα (Video)

Serie A: Η Ρόμα με δύο γκολ απ’ το 87’ και μετά, έφυγε με ισοπαλία απ’ το «Σαν Σίρο» κόντρα στη Μίλαν που έμοιαζε να έχει «κλειδώσει τη νίκη (2-2) – Χαμόγελα για Νάπολι και Γιουβέντους.

Απίστευτο φινάλε και τρομερή «αυτοκτονία» για τη Μίλαν κόντρα στην επτάψυχη Ρόμα. Οι «τζιαλορόσι» έφυγαν απ’ το «Σαν Σίρο» με σπουδαία ισοπαλία, ειδικά έτσι όπως είχε εξελιχθεί η αναμέτρηση μέχρι τα τελευταία λεπτά του ματς. Δύο γκολ στο 87’ και στο 90+4’ σόκαραν τους «ροσονέρι».

Το τελικό 2-2 διαμορφώθηκε σε ένα ματς που ήταν ροκ. Στο 30’ οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα, όταν μετά από κόρνερ του Τονάλι ο Καλούλου έκανε το 1-0.

Η Ρόμα είχε πάρει τα ηνία, πίεζε για να φτάσει στην ισοφάριση και η Μίλαν έδωσε γήπεδο. Στο 77’ όμως, σε μια κόντρα κατάφερε να κάνει δύο τα τέρματά της. Ο Πομπέγκα έγινε τελικός αποδέκτης για το 2-0 που φάνηκε να «κλειδώνει» τη νίκη.

Όμως το ματς δεν είχε κριθεί. Η Ρόμα δεν τα παράτησε και στο 87’ κατάφερε να μειώσει, μετατρέποντας τα τελευταία λεπτά και τις καθυστερήσεις σε «θρίλερ». Ο Ιμπάνιεθ ήταν ο σκόρερ των «τζιαλορόσι».

Και τελικά, στο τέταρτο λεπτό του έξτρα χρόνου, ήρθε η λύτρωση για τους φιλοξενούμενους και η «μαχαιριά» για την Μίλαν. Ο Έιμπραχαμ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 2-2, χαρίζοντας σπουδαία ισοπαλία στην ομάδα του με τρόπο εκπληκτικό.

Η Μίλαν λοιπόν έφτασε τους 37 βαθμούς και πλέον είναι στη δεύτερη θέση αλλά με συγκάτοικο τη Γιουβέντους. Η Ρόμα ανέβηκε στους 31 κι «έπιασε» τη Λάτσιο στην 5η θέση.

Σε αναμετρήσεις της 17ης αγωνιστικής στη Serie A, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα:

Βερόνα 6 -16αγ.

Χάντμπολ: Εκτός έδρας ο πρώτος τελικός του Ολυμπιακού με Βαλούρ για το European Cup
Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός από το Madrid Open κι υποχώρηση δύο θέσεων
Euroleague: Παναθηναϊκός AKTOR κι Εργκίν Αταμάν τιμωρήθηκαν με «βαρύ» πρόστιμο λόγω Game 1
Παναθηναϊκός AKTOR: Προπονήθηκε στη Stark Arena