Premier League: Νίκη «ανάσα» για τη Λέστερ στο «Γκούντισον Παρκ» (videos)
Twitter/Leicester

Σημαντική εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Εβερτον πέτυχε η Λέστερ, στον τελευταίο σημερινό αγώνα της 15ης αγωνιστικής της Premier League.

Χάρη σε γκολ του Τίλεμανς στην εκπνοή του πρώτου μέρους και του Μπαρνς λίγο πριν τη λήξη, οι «αλεπούδες» πήραν τρεις πολύτιμους βαθμούς και ξέφυγαν από τη ζώνη του υποβιβασμού, πιάνοντας τα «ζαχαρωτά» στους 14 βαθμούς.

Με πέναλτι του Χάαλαντ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων η Μάντσεστερ Σίτι κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Φούλαμ την οποία κέρδισε με 2-1 σε αναμέτρηση για την 15η ημέρα της Premier League.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 16ο λεπτό με τον Αλβαρεζ αλλά έμειναν με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Κανσέλο στο 26΄, καθώς ο Πορτογάλος ανέτρεψε τον Γουίλσον μέσα στην περιοχή. Το πέναλτι μετέτρεψε σε γκολ ο Περέιρα στο 28΄ και η Φούλαμ έδειχνε ικανή να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από το «Ετιχάντ». Όμως στις καθυστερήσεις ο Ρόμπινσον ανέτρεψε τον Ντε Μπρόινε στην περιοχή και ο Χάαλαντ με το 18ο φετινό του τέρμα στο πρωτάθλημα διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Μεγάλη ανατροπή πραγματοποιήθηκε στο Λιντς, όπου η τοπική ομάδα αν και προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό, βρέθηκε να χάνει από την Μπόρνμουθ με 3-1. Τελικά τρία τέρματα των γηπεδούχων στο τελευταίο μισάωρο του αγώνα έδωσαν τη νίκη στα «παγόνια» με 4-3.

Ανατροπή έγινε και στο «Μολινό» όπου οι γηπεδούχος Γουλβς προηγήθηκε με 2-1 απέναντι στην Μπράιτον αλλά οι «γλάροι» κατάφεραν να φύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης (3-2).

Τέλος ισόπαλος 2-2 έληξε ο αγώνας της Νότιγχαμ Φόρεστ με την Μπρέντφορντ στο «Σίτι Γκράουντ» με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων με αυτογκόλ του Ζάνκα.

Τα αποτελέσματα της 15ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία:

Λιντς-Μπόρνμουθ 4-3 (3΄ πεν. Ροντρίγκο, 60΄ Γκρίνγουντ, 68΄ Κούπερ, 84΄ Σάμερβιλ - 7΄ Ταβερνιέ, 19΄ Μπίλινγκ, 48΄ Σολάνκε)

Μάντσεστερ Σίτι-Φούλαμ 2-1 (16΄ Αλβαρες, 90+5΄πεν. Χάαλαντ - 28΄πεν. Περέιρα)
Νότιγχαμ Φόρεστ-Μπρέντφορντ 2-2 (20΄ Γκιμπς-Γουάιτ, +90΄αυτ. Ζανκα - 45΄ πεν. Μπεούμο, 75΄ Γουισά)

Γουλβς-Μπράιτον 2-3 (13΄ Γκουέδες, 34΄πεν. Νέβες - 10΄ Λαλάνα, 44΄ Μιτόμα, 84΄ Γκρος)

Έβερτον-Λέστερ 0-2 (45΄ Τίλεμανς, 86΄ Μπαρνς)