Premier League: Συνέτριψε την Τσέλσι και τον Πότερ η Μπράιτον - Τεράστια ανατροπή για την Τότεναμ
Twitter/Brighton

Σε εφιάλτη εξελίχθηκε για τον Γκρέιαμ Πότερ η επιστροφή του στο "Amex Stadium".

Περίπου ένα μήνα αφότου έφυγε από την Μπράιτον για να αναλάβει την Τσέλσι, ο 47χρονος τεχνικός είδε την πρώην ομάδα του να νικά 4-1 τη νυν και να της στερεί πολύτιμους βαθμούς, στην προσπάθεια για πλασάρισμα στην πρώτη τετράδα. Οι «γλάροι» ήταν καταιγιστικοί στο α΄ ημίχρονο, προηγήθηκαν με τον Τροσάρ μόλις στο 5ο λεπτό και στη συνέχεια με δύο αυτογκόλ (!) βρέθηκαν στο 3-0. Ο Χάβερτς στο ξεκίνημα του β΄ μέρους έδωσε κάποιες ελπίδες στους «μπλε», που όμως δεν κατάφεραν τίποτα παραπάνω και στις καθυστερήσεις ο Γκρος διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Απίθανη ανατροπή και νίκη με 3-2 πέτυχε η Τότεναμ επί της Μπόρνμουθ και εδραιώθηκε στην τρίτη θέση. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 2-0 με δύο γκολ του Μουρ, αλλά οι «σπερς» ισοφάρισαν με τους Σεσενιόν και Ντέιβις, για να πετύχει το νικητήριο γκολ στο 91΄ ο Μπεντανκούρ, που είχε μπει ως αλλαγή. Μόνη τέταρτη είναι πλέον η Νιούκαστλ, που συνέτριψε 4-0 την Αστον Βίλα, με δύο γκολ του Κάλουμ Γουίλσον.

Τα αποτελέσματα, οι σκόρερ της 14ης αγωνιστικής στην Premier League και η βαθμολογία έχουν ως εξής:

Λέστερ-Μάντσεστερ Σίτι 0-1 (49΄ Ντε Μπρόινε)
Μπόρνμουθ-Τότεναμ 2-3 (22΄, 50΄ Μουρ - 57΄ Σεσενιόν, 72΄ Ντέιβις, 90+1΄ Μπεντανκούρ)
Μπρέντφορντ-Γουλβς 1-1 (50΄ Μι - 52΄ Νέβες)
Μπράιτον-Τσέλσι 4-1 (5΄ Τροσάρ, 13΄αυτ. Λόφτους-Τσικ, 42΄αυτ. Τσάλομπαχ, 90+2΄ Γκρος - 47΄ Χάβερτς)
Κρίσταλ Πάλας-Σαουθάμπτον 1-0 (38΄ Εντουάρ)
Νιούκαστλ-Άστον Βίλα 4-0 (45΄+ πεν., 56΄ Γουίλσον, 59΄ Ζοέλιντον, 68΄ Αλμιρόν)
Φούλαμ-Έβερτον 19:30
Λίβερπουλ-Λιντς 21:45