La Liga: Ένας ίσον κανένας για τη Λεβάντε

La Liga: Το 1-1 με το οποίο έφυγε η Λεβάντε απ’ το «Μεστάγια» κόντρα στη Βαλένθια, δεν της δίνει δικαίωμα να ελπίζει για παραμονή.

Η αδιάφορη βαθμολογικά Βαλένθια, φιλοξένησε την Λεβάντε. Στο τοπικό ντέρμπι που διεξήχθη στο «Μεστάγια». Μόνο η νίκη βόλευε τους φιλοξενούμενους, για να έχουν ελπίδες παραμονής στις τελευταίες αγωνιστικές της Primera Division. Το τελικό 1-1 για την 34η «στροφή», μάλλον τους πίκρανε.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο σκορ με τον Δούρο στο 27ο λεπτό. Όμως τέσσερα λεπτά μετά, αναγκάστηκαν να μείνουν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Γκάγια.

Η Λεβάντε το μόνο που κατάφερε ήταν να φέρει το ματς στην ισορροπία σε επίπεδο σκορ στο 81ο λεπτό. Ο Ντουάρτε έκανε το 1-1 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ισοπαλία φέρνει τη Βαλένθια στους 43 βαθμούς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον μέχρι το τέλος της σεζόν. Η Λεβάντε ανέβηκε στους 26, παραμένοντας ουραγός. Κι απέχει 6 απ’ τη σωτηρία, θέλοντας να προσπεράσει τρεις αντιπάλους για να τα καταφέρει. Οπότε αν δε γίνει ένα θαύμα τις 4 τελευταίες αγωνιστικές, η νέα σεζόν θα τη βρει στην πιο κάτω κατηγορία.