La Liga: Σωτήρας Ντε Γιονγκ για την Μπαρτσελόνα (Photos)

La Liga: Ένα γκολ του Λουκ Ντε Γιονγκ στις καθυστερήσεις, έδωσε τη νίκη στην Μπαρτσελόνα με 3-2 στην έδρα της ψυχωμένης Λεβάντε – Τρία πέναλτι δόθηκαν στους γηπεδούχους, έβαλαν τα δύο!

Κοντά σε σημαντική βαθμολογική απώλεια στην έδρα εκ των ουραγών, Λεβάντε, έφτασε η Μπαρτσελόνα. Οι Καταλανοί επικράτησαν με την «ψυχή στο στόμα» 3-2, σκοράροντας στις καθυστερήσεις με τον Λουκ Ντε Γιονγκ. Τον άνθρωπο που θεωρείται η τελευταία λύση στην επίθεση, αλλά έχει ξελασπώσει πολλές φορές τους «μπλαουγκράνα».

Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα κι έτσι η πίεση άρχισε να μεγαλώνει στην πλευρά της Μπαρτσελόνα. Στο 52’ μάλιστα, η Λεβάντε κέρδισε πέναλτι με τον Μοράλες να ανοίγει το σκορ!

Σα να μην έφτανε αυτό, οι γηπεδούχοι τέσσερα λεπτά μετά έστησαν για δεύτερη φορά την μπάλα στην άσπρη βούλα. Άλλαξαν εκτελεστή όμως και δεν τους βγήκε σε καλό, καθώς ο Ρότζερ δεν τα κατάφερε.

Η Μπαρτσελόνα κέρδισε ψυχολογία και στο 59’ ο Ομπαμεγιάνκ ισοφάρισε σε 1-1. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Πέδρι έκανε την ανατροπή σκοράροντας για το 1-2.

Η Λεβάντε πήρε και τρίτο πέναλτι στο 83’! Ο Μελέρο δεν αστόχησε και έκανε το 2-2, αναγκάζοντας τους «μπλαουγκράνα» να τρέξουν στην τελική ευθεία του ματς. Τελικά ήταν ο Λουκ Ντε Γιονγκ αυτός που βρήκε τον τρόπο να δώσει τη νίκη με 2-3 στο 2ο των καθυστερήσεων.

Έτσι η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στους 60 βαθμούς και ισοβαθμεί στη 2η θέση με τη Σεβίλλη, έχοντας ματς λιγότερο. Η Λεβάντε έμεινε στους 22 και είναι στην τελευταία θέση μαζί με την Αλαβές.