Serie A: Τεσσάρα η Σασουόλο του Κυριακόπουλου! (Videos)

Serie A: Εύκολο πέρασμα της Σασουόλο με 4-1 από τη Βενέτσια – Ισοπαλίες για Φιορεντίνα-Ελλάς Βερόνα και Μπολόνια-Τορίνο.

Με τον Γιώργο Κυριακόπουλο βασικό και να παίζει σε όλο το ματς ακόμη μια φορά, η Σασουόλο είχε εύκολο απόγευμα στη Βενετία. Η ομάδα απ’ τη Ρέτζιο Εμίλια επιβλήθηκε 4-1 στο «σπίτι» της Βενέτσια για την 28η αγωνιστική. Σε ένα ματς που είχε τέσσερα πέναλτι!

Ο Ρασπαντόρι στο 2ο λεπτό μόλις, έκανε το 0-1. Ο Μπεράρντι μετέτρεψε σε γκολ το πέναλτι των φιλοξενούμενων στο 17’ για το 0-2. Με το 0-3 να έρχεται επίσης απ’ την άσπρη βούλα στο 29ο λεπτό, με εκτελεστή και σκόρερ αυτή τη φορά τον Σκαμάτσα.

Ο Ανρί μείωσε στο 34’ σε 1-3, σκορ που έκλεισε το ημίχρονο. Ο Μπεράρντι στο 71’ με το τρίτο πέναλτι της Σασουόλο έκανε το 1-4 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα. Η Βενέτσια είχε κι αυτή πέναλτι στο 86’, αλλά ο Άραμου δεν κατάφερε να το μετατρέψει σε γκολ.

Η Σασουόλο ανέβηκε στους 39 βαθμούς και είναι 10η όντως σε εξαιρετική κατάσταση τον τελευταίο καιρό. Η Βενέτσια έμεινε τρίτη απ’ το τέλος με 22 βαθμούς.

ΦΙΟΡΕΝΤΙΝΑ-ΕΛΛΑΣ ΒΕΡΟΝΑ 1-1

Μίνι έκπληξη στο «Αρτέμιο Φράνκι» με την Φιορεντίνα να μην κατορθώνει να νικήσει την Ελλάς Βερόνα του Ιγκόρ Τούντορ. Οι «Έλληνες» έφυγαν με βαθμό απ’ τη Φλωρεντία, δείχνοντας πως είναι δύσκολο για τον οποιοδήποτε να τους «λυγίσει».

Ο Πιάτεκ στο 10ο λεπτό έδωσε προβάδισμα στους «βιόλα». Δέκα λεπτά μετά, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι. Ο Καπράρι το μετέτρεψε σε γκολ διαμορφώνοντας το τελικό 1-1.

Η Φιορεντίνα πήγε στους 43 βαθμούς και είδε την απόσταση από τη Λάτσιο να αυξάνεται στους 3 βαθμούς. Η Ελλάς Βερόνα είναι κοντά της, έχοντας 39.

ΜΠΟΛΟΝΙΑ-ΤΟΡΙΝΟ 0-0

Χωρίς νικητή και χωρίς γκολ έληξε το ματς στο «Ρενάτο Νταλ’ Άρα». Μπολόνια και Τορίνο έμειναν στο 0-0. Οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 33 βαθμούς, ενώ η «Γκρανάτα» έχει έναν περισσότερο. Με τις δύο ομάδες να είναι ουσιαστικά απ’ τις αδιάφορες του Πρωταθλήματος από εδώ και πέρα, καθώς ούτε κινδυνεύουν ούτε διεκδικούν κάτι παραπάνω.